POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP1/423-74/05/86916

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.12.2005, sygn. DP1/423-74/05/86916, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 7.10.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 12.10.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie odpowiedzi na pytanie drugie przedstawione we wniosku stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego wnioskodawca (Spółka) przedstawił następujący stan faktyczny. Spółka sprzedaje do firmy w Niemczech aluminiowy złom wsadowy. Sprzedaż dokumentowana jest fakturą VAT, na której cena wyrażona jest w EURO. Firma z siedzibą w Niemczech sprzedaje Spółce blachę aluminiową. Sprzedaż dokumentowana jest fakturą VAT, na której cena wyrażona jest w EURO. Strony uzgodniły, że będą kompensowały swoje należności, wynikające z poszczególnych faktur. Potrąceniu ulega kwota z faktury wystawionej przez Spółkę, jako kwota niższa. Potrącenie następuje w dniu wystawienia faktury przez firmę z siedzibą w Niemczech, która to data jest późniejsza niż data wystawienia faktury przez Spółkę.
Zapytanie Spółki dotyczy kwestii, czy różnice kursowe powstałe w wyniku kompensaty należności w walutach obcych, wpływają na zmianę wysokości przychodów i kosztów uzyskania przychodów Spółki. Zdaniem Spółki w związku z art. 12 ust. 1 i art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnice kursowe powstałe w wyniku kompensaty należności w walutach obcych nie wpływają na zmianę wysokości przychodów i kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.
W myśl art. 12 ust. 3 zdanie drugie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu. Z kolei, jak stanowi art. 15 ust. 1 ww. ustawy, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

W rezultacie potrącenia (kompensaty) wierzytelności obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej (art. 498 § 2 ustawy Kodeks cywilny). Potrącenia dokonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie, przy czym oświadczenie ma moc wsteczną od chwili kiedy potrącenie stało się możliwe (art. 499 ustawy Kodeks cywilny). Pomimo, że kompensata jest jedną z form regulowania wzajemnych zobowiązań i należności, to nie można uznać, że jest ona związana z operacjami finansowymi skutkującymi w ujęciu kasowym utratą lub wzrostem wartości waluty. Jedynie realny przepływ pieniądza w transakcji, która została wyceniona w walucie obcej skutkuje powstaniem różnic kursowych, wpływających na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania postanowienia w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Małopolski Urząd Skarbowy