Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się pośrednictwem finansowym prowadząc działalność gospodarczą w miejsc... - Interpretacja - PDIII-423/112/9/9/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.08.2005, sygn. PDIII-423/112/9/9/05, Urząd Skarbowy w Świdnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się pośrednictwem finansowym prowadząc działalność gospodarczą w miejscu siedziby Jednostki, w lokalu do którego posiada tytuł prawny, a w chwili obecnej zamierza podpisać z Bankiem umowę na świadczenie usług finansowych w ramach placówki bankowej na terenie innego miasta. W wyniku podpisania tej umowy Spółka otrzyma od Banku do dyspozycji lokal, w którym będzie prowadziła działalność gospodarczą w zakresie usług objętych umową i pod którego adresem będzie mogła zarejestrować miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka nie będzie płaciła czynszu za użytkowany lokal - czynsz będzie opłacany przez Bank. W celu prowadzenia działalności gospodarczej i osiągania przychodów Spółka będzie zatrudniała pracowników i ponosiła koszty ich wynagrodzeń.

Jednostka pyta, czy koszty wynagrodzeń zatrudnionych przez Spółkę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą pracowników mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki?

Zdaniem Jednostki ponoszone przez Spółkę koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w związku z prowadzoną działalnością mającą na celu uzyskanie przychodu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki, gdyż są to jednoznacznie koszty powiązane z uzyskaniem przychodu.

Tutejszy organ podatkowy uznał stanowisko Jednostki za prawidłowe. W przedstawionym powyżej stanie faktycznym ma zastosowanie przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1, tj. kosztów nieuznawanych przez ustawę za koszty uzyskania przychodów. Przepis ten stanowi, że pomiędzy poniesionym kosztem a osiąganym przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesiony koszt ma lub musi mieć bezpośredni wpływ na osiągnięcie przychodu. Oczywistym jest również fakt, że aby wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi być poniesiony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie może być wyszczególniony w art. 16 ust. 1 ww. ustawy z 15.02.1992 r. Ponadto uwzględniając wynikający z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek szczegółowego dokumentowania zdarzeń gospodarczych, ustawowym warunkiem uzależniającym możliwości zaliczenia poniesionego faktycznie wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest również prawidłowe udokumentowanie jego poniesienia. Generalnie można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Jak wynika z przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego ponoszenie ww. kosztów wynagrodzeń związane będzie z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą a ich poniesienie będzie miało wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów Spółki. W świetle powyższego należało uznać stanowisko Spółki w sprawie możliwości zaliczenia ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów za prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Świdnicy