POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP/P1/423-0097/2/05/AK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.09.2005, sygn. DP/P1/423-0097/2/05/AK, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), w sprawie: przychody z tytułu wspólnego użytkowania praw autorskich

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka prowadzi działalność usługową w zakresie spedycji towarowej. Dla utrzymania wysokiego standardu usług postanowiono zastąpić obecnie funkcjonujący operacyjny program komputerowy nowym programem, który będzie odpowiadał bieżącym potrzebom. W tym celu Spółka zawarła umowę o dzieło z osobami fizycznymi (Twórcami).

Strony ustaliły, że wynagrodzenie dla Twórców płatne będzie w dwóch ratach, pierwsza po wykonaniu działającej wersji szkieletowej, druga po ostatecznych testach funkcjonowania i protokolarnym przekazaniu programu wraz z opisem i kodami źródłowymi. Wynagrodzenie uzgodnione dla Twórców uwzględnia fakt, że obie strony umowy staną się współwłaścicielami praw autorskich do programów.

Zgodnie z zapisami umowy po wykonaniu całości oprogramowania i zaakceptowaniu go przez Spółkę obie strony umowy staną się współtwórcami programu i będzie im przysługiwało prawo autorskie wspólne, przy czym wielkość udziałów Spółki określono na 50% udziału w wartości wytworzonego dzieła.

Współtwórcy programu mają prawo do korzystania i rozporządzenia dziełem pod warunkiem podziału korzyści majątkowych uzyskanych z jego sprzedaży w proporcji równej wielkości udziałów.

W ustalonym jak wyżej stanie faktycznym wątpliwości Podatnika w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych budzą zasady rozliczania przychodu z tytułu korzystania z praw autorskich.

Zdaniem Podatnika w przypadku sprzedaży licencji na korzystanie z programu osobom trzecim, osiągnięty z tego tytułu przychód będzie łączył się z przychodami Spółki z działalności gospodarczej i będzie opodatkowany na zasadach określonych w art. 5 ust. 1 i art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 04.02.1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2000r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.) programy komputerowe są utworami będącymi przedmiotem prawa autorskiego.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 04.02.1994r. prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Z kolei według art. 9 ust. 1 ustawy współtwórcom przysługuje prawo autorskie wspólnie.

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozróżnia:

  1. autorskie prawa osobiste (rozdział 3, oddział 1 ustawy z dnia 04.02.1994r.) - prawa te jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, chronią nieograniczoną w czasie i nie podlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do autorstwa utworu, oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo, nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania, decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności, nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
  2. autorskie prawa majątkowe (rozdział 3, oddział 2 ustawy z dnia 04.02.1994r.) - jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Autorskie prawa majątkowe są w przeciwieństwie do autorskich praw osobistych, prawami zbywalnymi.

Zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 04.02.1994r. autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego obejmują prawo do:

  1. trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie; w zakresie, w którym dla wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i przechowywania programu komputerowego niezbędne jest jego zwielokrotnienie, czynności te wymagają zgody uprawnionego,
  2. tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała,
  3. rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programu komputerowego lub jego kopii.

Według art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 04.02.1994r. jeżeli ustawa nie stanowi inaczej autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy. Przepis ten nie precyzuje rodzaju umowy, na podstawie której, prawa te mogą przejść na inne osoby. Przy czym zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 04.02.1994r. umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności, natomiast art. 65 ustawy z dnia 04.02.1994r. stanowi, iż w braku wyraźnego postanowienia o przeniesieniu prawa, uważa się, że twórca udzielił licencji.

W oparciu o zapisy ustawy z dnia 04.02.1994r. w doktrynie i orzecznictwie wyprowadzono, iż istotą umowy licencyjnej jest udzielenie przez podmiot - któremu przysługuje prawo do dobra o charakterze niematerialnym - upoważnienia do korzystania z tego prawa innemu podmiotowi na uzgodnionych warunkach. Oznacza to, iż licencja jest umową, na mocy której licencjodawca upoważnia drugą stronę umowy (licencjobiorcę) do korzystania z danego utworu w sposób w niej określony. Istotne jest, iż w wyniku licencji nie następuje przeniesienie praw autorskich, które pozostają przy osobie uprawnionej, lecz ma miejsce jedynie udzielenie upoważnienia do używania danego prawa w zakresie oznaczonym w umowie.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Według art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.

Jak stanowi ust. 2 art. 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Zgodnie z art. 252 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) rzecz można obciążyć prawem do jej używania i do pobierania jej pożytków (użytkowanie). Na podstawie art. 265 Kodeksu cywilnego przedmiotem użytkowania mogą być także prawa. Do użytkowania praw stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu rzeczy.

W art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. użytkowanie powołane jest w szczególnym kontekście, a mianowicie w formule tzw. wspólnego użytkowania praw. Wspólne użytkowanie praw majątkowych, w tym praw autorskich, nie powinno być jednak rozumiane jako użytkowanie sensu stricte w cywilistycznym rozumieniu, czyli ograniczone, wyłączne uprawnienie do dysponowania przez użytkownika przedmiotem użytkowania, np. utworem, ale jako określenie sfery uprawnień dwóch lub więcej podmiotów, wspólnie uprawnionych do danego dobra.

Poza przypadkami współtwórczości współużytkowanie praw autorskich (chronionego nimi utworu) następować może także w innym układzie, np. w sytuacji, gdy dwóch przedsiębiorców nabędzie wspólnie prawa autorskie do programu komputerowego, czy w sytuacji występującej w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, gdy umowa o dzieło przewidująca stworzenie przez przyjmujących zamówienie utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim (twórców), zawiera - stosownie do przepisów rozdziału 5 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - postanowienie o przejściu autorskich prawa majątkowych na zamawiającego.

Przychód uzyskany z wspólnego użytkowania praw majątkowych, jak również koszty poniesione w celu uzyskania powyższego przychodu proporcjonalnie do posiadanego udziału łączy się z pozostałymi przychodami / kosztami. Dochód na całokształcie działalności, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. jest opodatkowany na zasadach ogólnych według stawki podatku określonej w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r.

Reasumując stanowisko Podatnika, iż w przypadku udzielenia licencji na korzystanie z programu osobom trzecim, osiągnięty z tego tytułu przychód będzie łączył się z przychodami Spółki z działalności gospodarczej i będzie opodatkowany na zasadach ogólnych jest prawidłowe.

Pomorski Urząd Skarbowy