P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - ULP-II/423-1/WK/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.08.2005, sygn. ULP-II/423-1/WK/05, Urząd Skarbowy w Lęborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.06.2005r. Spółki z o.o. o udzielenie pisemnej interpretacji w podatku dochodowym od osób prawnych odnośnie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup wyposażenia do nieukończonych jeszcze pokoi gościnnych w momencie ich poniesienia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku nie podziela stanowiska przedstawionego w tym wniosku w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Dnia 09 czerwca 2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki z o.o., uzupełniony w dniu 28.06.2005r., z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób prawych.

Spółka z o.o. dokonała zakupu wyposażenia do pomieszczeń gościnnych ? meble kuchenne, płyta grzewcza, chłodziarka oraz przewiduje zakup pozostałych elementów wyposażenia tj. tapczaniki, stoliki, lampki nocne. Pomieszczenia gościnne znajdować się będą w siedzibie Spółki, w części która jest rozbudowywana (inwestycja w toku) i mają służyć dla wizytujących Spółkę klientów bądź będą mogły stanowić przedmiot wynajmu. Do dnia zakupu poszczególnych pozycji wyposażenia do pomieszczeń gościnnych Spółka nie posiadała dokumentu właściwego organu o zakończeniu budowy.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka zapytuje ?Czy zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawych wydatki na wyposażenie można uznać za koszt uzyskania przychodu Spółki, czy też wartość poniesionych wydatków powinna stanowić nakład inwestycyjny i w konsekwencji podwyższyć wartość początkową środka trwałego??

Podatnik stoi na stanowisku, że ?wydatki na zakup wyposażenia pomieszczenia gościnnego można uznać za koszt uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia, jako że są neutralne dla oceny kompletności i zdatności do użytku realizowanej inwestycji, a zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu.?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1, przy czym - jak stanowi to art. 15 ust. 7 tej ustawy - kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

W myśl art. 16a ust. 1 cytowanej ustawy, amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

  4. - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Artykuł 16d ust. 1 tejże ustawy stanowi ponadto, że podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 16a i 16b, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 3.500 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

W świetle przytoczonych przepisów środki trwałe mogą być amortyzowane tylko wówczas gdy są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia ich do używania a jeżeli ich wartość początkowa nie przekracza 3.500 zł to podatnikom przysługuje prawo zaliczenia wydatków na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Przedstawione w zapytaniu składniki wyposażenia pokoi gościnnych są kompletne i zdatne do użytku, a więc stanowią odrębny od rozbudowywanej części budynku majątek Spółki. W sytuacji gdy wydatki na ich nabycie nie przekraczają 3.500 zł mogą one zostać w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jednakże w miesiącu oddania ich od używania, a nie jak w stanowisku Spółki w dacie ich poniesienia.

Reasumując, tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska Spółki wyrażonego we wniosku, iż w niniejszej sprawie wydatki na zakup wyposażenia do nieukończonych pomieszczeń gościnnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Urząd Skarbowy w Lęborku