Jednostka przedstawiając stan faktyczny wyjaśnia, że zakup budynku przez szkołę na cele dydaktyczne wymagał zapewnienia mieszkań zastępczych dla zamel... - Interpretacja - 1425/033/423/8/2005/1

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.07.2005, sygn. 1425/033/423/8/2005/1, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jednostka przedstawiając stan faktyczny wyjaśnia, że zakup budynku przez szkołę na cele dydaktyczne wymagał zapewnienia mieszkań zastępczych dla zameldowanych tam lokatorów. W związku z tym szkoła zakupiła spółdzielcze własnościowe prawo do lokali mieszkalnych używanych od osób fizycznych udostępniając je dotyczasowym najemcom.Natomiast w zakupionym budynku po remoncie i modernizacji znajduje się biblioteka i czytelnia dla studentów oraz pomieszczenia administracyjne. Umowy najmu na zakupione lokale mieszkalne zostały zawarte na czas nieokreślony i Szkoła z tego tytułu nie otrzymuje żadnych opłat. Najemcy zobowiązali się jedynie uiszczać miesięczne opłaty za w/w lokale z tytułu czynszu - do spółdzielni mieszkaniowej, opłat za energię i gaz. Najemcę obciążają też koszty napraw , remontów i ulepszeń.Najemca nie może bez zgody wynajmującego oddawać w podnajem lub bezpłatne używanie całości lub części lokalu osobie trzeciej.Wynajmujący zastrzega sobie prawo do naliczania odsetek ustawowych w razie zwłoki w płatnościach oraz może rozwiązać umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia , jeżeli najemca dopuści się zwłoki w płatności czynszu za trzy okresy płatności i nie będzie przestrzegał innych postanowień zawartych w umowie.

Zasady i metody amortyzacji regulują przepisy art. 16 a - 16m ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r Nr 54, poz.654 ze zm.)Zgodnie z art. 16 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zaliczane jest do wartości niematerialnych i prawnych.Stosownie do w/cyt. przepisu amortyzacji podlega nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok , wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzona przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy, umowy licencyjnej lub umowy określonej w art.17 a pkt 1.Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej określonej w Wykazie stawek amortyzacyjnych, które w sytuacjach określonych przepisami ustawy o podatku dochodowym mogą być podwyższane lub obniżane. Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych zawiera załącznik do ustawy.

W świetle art.16 m ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpisów amortyzacyjnych od własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego dokonuje się przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5% .Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają uprawnienia do stosowania podwyższonych stawek amortyzacyjnych w przypadku własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. W związku z powyższym nabyte przez Szkołę spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy wprowadzić do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych i amortyzować stawką 2,5% rocznie.

Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu