W odpowiedzi na zapytanie Spółki złożone w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej w dniu 01 marca 2004r. (data otrzymania przez Urząd Skarbowy) dotyczą... - Interpretacja - US 72/ROP 1/423-310/04/WM

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.04.2004, sygn. US 72/ROP 1/423-310/04/WM, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie Spółki złożone w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej w dniu 01 marca 2004r. (data otrzymania przez Urząd Skarbowy) dotyczące

stosowania podwyższonych stawek amortyzacyjnych dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 Klasyfikacji Środków Trwałych GUS, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu według metody liniowej przy zastosowaniu współczynnika 2,0

- Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, że Spółka uzyskuje przychody z wynajmu utworzonych wcześniej we własnym zakresie środków trwałych z zakupionych elementów składowanych w magazynie.

Ww. środki trwałe to urządzenia alarmowe i sygnalizacyjne w zakresie bramek wejściowych i przeciw-kradzieżowych instalowanych w dużych sklepach z grupy 624 KŚT oraz inne urządzenia tele- i radiotechniczne w zakresie systemów telewizji przemysłowej z grupy 629 KŚT dla których stawka amortyzacyjna wg metody liniowej wynosi 10% rocznie.

Z uwagi na szybki postęp techniczny urządzenia te mają wbudowane układy mikroprocesorowe oraz zaawansowane systemy komputerowe.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 54 poz. 654) - amortyzacji podlegają, stanowiące własność podatnika wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania urządzenia o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, oddane do używania na podstawie umowy najmu, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 16 i ust. 2 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, dla urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 KŚT poddanych szybkiemu postępowi technicznemu, można podane w Wykazie stawki amortyzacyjne podwyższyć przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz załączonej umowy najmu wynika, że Spółka może podwyższyć współczynnikiem 2,0, stawki odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wynajętych użytkownikowi.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie