Jak wynika z pisma, Spółka zajmuje się rozprowadzaniem wśród abonentów pakietów kodowanych programów telewizyjnych a także zawieraniem umów dystrybuc... - Interpretacja - PD-005U-199/04/ES

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.04.2004, sygn. PD-005U-199/04/ES, Izba Skarbowa w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika z pisma, Spółka zajmuje się rozprowadzaniem wśród abonentów pakietów kodowanych programów telewizyjnych a także zawieraniem umów dystrybucyjnych, na podstawie których dystrybutorzy zobowiązują się do rozprowadzania abonamentów i terminali Spółki. Na mocy zawieranych umów abonenci/kontrahenci mogą być w niektórych sytuacjach zobowiązani do wypłacenia na rzecz Spółki określonych kwot z tytułu odszkodowań bądź kar umownych. W przedstawionej sytuacji Podatnik ma wątpliwości dotyczące określenia momentu powstania przychodu z tytułu przedmiotowych kar i odszkodowań.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia, że w przedmiotowej sprawie, jak słusznie zauważył Podatnik, zastosowanie mają przepisy art. 12 ust. 3 i art. 12 ust. 3A/ustawy z dnia 15 lutego 1992r.o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm).

Zgodnie z art. 12 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Ponieważ przepis ten mówi o przychodach "związanych" z działalnością gospodarcza należy stwierdzić, iż odnosi się on do przychodów będących następstwem prowadzonej działalności gospodarczej, związanych z nią bezpośrednio lub pośrednio. Zatem przepis ten obejmuje również przychody z tytułu kar i odszkodowań, określonych w umowach zawartych przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 12 ust. 3A/ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uważa się natomiast dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe,
  2. wykonano usługę,
  3. otrzymano zapłatę za wykonane świadczenie - w pozostałych przypadkach.

Uwzględniając, że przepis powyższy określa moment uzyskania przychodu we wszystkich (z wyjątkiem przypadków określonych w art. 12 ust. 3C i 3d/ ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie występujących w przedmiotowej sprawie) sytuacjach wynikających z działalności gospodarczej, należy zgodzić się z argumentacją przedstawioną w piśmie Podatnika, iż kary i odszkodowania, chociaż nie są uzyskiwane za "wykonane świadczenie" należy zakwalifikować do pozostałych przypadków wymienionych w art. 12 ust. 3a/ pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem przychód z tego tytułu powstanie w momencie otrzymania zapłaty.

Odnośnie w podnoszonej w piśmie Podatnika drugiej kwestii dotyczącej metodologii zaliczania uiszczanych przez klientów Spółki kwot na poczet zaległości z tytułu opłat abonamentowych, Dyrektor Izby Skarbowej potwierdza zasadność stanowiska zaprezentowanego przez organ pierwszej instancji. Problem ten dotyczy stosowania zasad wynikających z Kodeksu cywilnego a nie z przepisów podatkowych. Tym samym organy podatkowe nie są właściwe do udzielania odpowiedzi na pytanie dotyczące tego zagadnienia.

Izba Skarbowa w Warszawie