Z opisanego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że:- spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przewoziła własnym transportem towar... - Interpretacja - IIIMUS.WD/423/82/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.10.2004, sygn. IIIMUS.WD/423/82/04, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z opisanego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że:
- spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przewoziła własnym transportem towar kontrahenta,
- w wyniku wypadku drogowego uszkodzeniu uległa naczepa wraz z przewożonym ładunkiem,
- zleceniodawca tytułem odszkodowania obciążył spółkę wartością zniszczonego towaru,
- spółka dodatkowo poniosła koszty z tytułu posprzątania jezdni, odzyskania pełnowartościowego towaru oraz jego zmagazynowania,
- z tytułu odpowiedzialności cywilnej spółka uzyskała odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej, które nie pokryło w całości wypłaconego kontrahentowi odszkodowania oraz poniesionych dodatkowo kosztów.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w piśmie wyjaśniam:
W przedstawionym powyżej stanie faktycznym zastosowanie znajdują przepisy art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54 , poz. 654 ze zm.) oraz art. 774 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) zgodnie z którym przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.
W myśl art. 15 ust 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1 tejże ustawy. Oznacza to, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów wszelkich wydatków, pod warunkiem jednak, iż wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Unormowania zawarte w ustawie podatkowej wymieniają w art. 16 ust. 1 szereg wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Wśród nich w pkt 22 wskazane są kary umowne i odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów oraz wad wykonanych robót i usług, zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad, a także zwłoki w usunięciu wad towarów oraz zwłoki w usunięciu wad wykonanych robót i usług. Jeżeli odszkodowanie przysługuje wierzycielowi z innego tytułu niż wyżej wymienione, to zapłacenie takiej kwoty stanowić będzie u płacącego koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem, ze spełniona zostanie przesłanka z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uregulowania dotyczące odszkodowań posługują się terminologią prawa cywilnego. Odszkodowania są sposobem naprawienia szkody, a zobowiązany do zapłaty odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W świetle wyżej przytoczonych przepisów istotne jest ustalenie, czy dostarczenie uszkodzonego lub niekompletnego towaru przez przewoźnika należy uznać za niewykonaną, czy też nienależycie wykonaną usługę. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że usługa dostarczenia towaru nie została wykonana, tak więc zapłacenie odszkodowania przez Spółkę (po spełnieniu przesłanki z art. 15 ust 1 ustawy podatkowej) stanowić będzie u płacącego koszt uzyskania przychodu, a zatem również dodatkowe koszty o których mowa w złożonym zapytaniu będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe, ponieważ Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wypłacone odszkodowanie wraz z poniesionymi kosztami uprzątnięcia miejsca wypadku oraz przechowania niezniszczonego towaru po spełnieniu warunku, że będą to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów oraz, że pomiędzy tymi wydatkami a osiągniętym przychodem zachodzi związek przyczynowy, a wydatek ten ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu