Dotyczy : informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w spawie: "wydatkowania przeznaczonego na cele statutowe dochodu na spłatę prz... - Interpretacja - DP 423-32-2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.12.2004, sygn. DP 423-32-2004, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dotyczy : informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w spawie: "wydatkowania przeznaczonego na cele statutowe dochodu na spłatę przez Fundację należności budżetowych wynikających z decyzji podatkowych, w tym zaległości podatkowej, odsetek oraz dodatkowego zobowiązania w podatku od towarów i usług "

W odpowiedzi na Wasze pismo z dn. 18.11.2004r. (data wpływu do tut.Organu podatkowego 19.11.2004r. znak MISP/399/1 1/04/PR/SC) w sprawie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowegoNaczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Stare - Miasto na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Jednostka przedstawia, że w grudniu 2001r. wydane zostały przez tut. Organ podatkowy decyzje określające Fundacji zobowiązanie w podatku od towarów i usług, odsetki oraz ustalające dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług. Przedmiotowe zaległości powstały w związku z prowadzoną przez Jednostkę działalnością gospodarczą, z której dochody były i są - jak przedstawia we wniosku - w całości przeznaczone na cele statutowe określone w art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Fundacja pyta czy, dochód przeznaczony na cele statutowe, wydatkowany następnie na spłatę zaległości podatkowych, odsetek od zaległości podatkowych, dodatkowego zobowiązania w podatku od towarów i usług,wynikających z decyzji wydanych po kontroli podatkowej w Fundacji w zakresie prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, stanowiącej jeden z określonych w statucie sposobów realizacji celów działalności Fundacji, a z której dochody są przeznaczane w całości na cele statutowe uznaje się za wydatkowane na cele statutowe i w konsekwencji zwolniony od podatku dochodowego

Jednocześnie sama stoi na stanowisku, że dochód wydatkowany na spłacenie zaległości podatkowych, a także związanych z nimi odsetek oraz dodatkowego zobowiązania w podatku od towarów i usług przeznaczony uprzednio na cele statutowe, należy traktować jako dochód wydatkowany na cele statutowe ponieważ wydatek ten służy zabezpieczeniu pozostałych dochodów Fundacji, a nawet samej Fundacji stanowiącej źródło tych dochodów.

Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54 poz.654 ze zm ), wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust.1c. których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele, a zgodnie z ust.1b zwolnienie o którym mowa powyżej dotyczy podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin -.wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów oraz w ust.1e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast zwolnienie to nie przysługuje w przypadkach o których mowa w art.17 ust.1a w/w ustawy.

Jednostka sama we wniosku zauważa, że "zwolnienie obejmuje dochody, które zostały przeznaczone przez podatnika na cele statutowe określone w przepisie i nie zostały wydatkowane na inne cele. W przypadku bowiem, gdyby zostały wydatkowane na cele pozastatutowe, zwolnienie traci moc, a podatek jest płatny do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku ( art.25 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ). W tym terminie należy wpłacić podatek od wydatkowanego dochodu. Oznacza to, iż ustawodawca wprowadził zwolnienie dochodu, które obowiązuje pod warunkiem. że przeznaczony na cele statutowe dochód zostanie następnie na te cele wydatkowany. Natomiast zwolnienie to przestaje obowiązywać, gdy dochód zostanie wydatkowany na inne cele niż cel statutowy.

Przy ustalaniu wyniku podatkowego wydatki winny być klasyfikowane przy zastosowaniu "celowości" dla generowania przychodów oraz "nie ujęcia" w katalogu art.16 ust.1 ww. ustawy, nie zaś przez. ich "statutowość".

Statutowy cel wydatków staje się istotny przy analizie sposobu przeznaczenia dochodów (obliczonych wg reguł sformułowanych w art.7 ust. 2 ww. ustawy).
Z przepisu art.17 ust.1 pkt 4 wynika bowiem niewątpliwie, iż wolą ustawodawcy jest zmniejszenie podstawy opodatkowania u podatników przeznaczających dochód (nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania ) na cele statutowe.

Tak więc warunkiem do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia podatkowego jest uzyskanie dochodu podatkowego. Ponadto podatnicy muszą spełnić następujące warunki : ich celem statutowym musi być działalność wymieniona w przepisie art.17 ust.1 pkt 4 ustawy oraz uzyskane przez nich dochody muszą być przeznaczone i wydatkowane na ten cel.
Skoro jednostka ponosi koszty, nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów (wydatki takie nie mogą umniejszać podstawy opodatkowania, co skutkuje w efekcie wzrostem dochodu), to w konsekwencji spełnienie celu "przeznaczenia dochodu podatkowego" analizowane być musi poprzez te cele, na które poniesiono wydatki nie będące kosztami uzyskania przychodów.

Zgodnie z art.17 ust.1a pkt 2 ustawy, zwolnienie o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4-8, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach. Oznacza to, że dochody, z których finansowane są cele inne niż statutowe nie korzystają z przedmiotowego zwolnienia, a do takich należą między innymi nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów wymienione w art.16 ust.1 ww. ustawy - odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat budżetowych i innych należności ( art.16 ust.1 pkt 21 ww. ustawy ).

Z uwagi na powyższe dochód skonsumowany na wydatki, nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów nie służące zarazem działalności statutowej, nie jest objęty zwolnieniem wynikającym z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym jeżeli przedstawiony przez Jednostkę stan faktyczny jest zgodny z rzeczywistością tut. Organ podatkowy stoi na stanowisku, że dochód przeznaczony na cele statutowe, wydatkowany następnie na spłatę odsetek od zaległości podatkowch, dodatkowego zobowiązania w podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, a stanowisko zawarte we wniosku jest błędne.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto