Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 6.10.2003 r. (data wpływu do Urzędu: 7.10.2003 r.) znak: (...) w sp... - Interpretacja - PB1/423/25/03/KW

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.11.2003, sygn. PB1/423/25/03/KW, Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 6.10.2003 r. (data wpływu do Urzędu: 7.10.2003 r.) znak: (...) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przekazuje poniższe informacje:

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) odpisy aktualizujące co do zasady nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Od tej zasady przewidziano jednak wyjątek dotyczący odpisów aktualizujących wartość należności, określonych w ustawie o rachunkowości, od tej ich części, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie art. 16 ust. 2a pkt 1 ustawy. Stosownie do tego przepisu nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, między innymi w przypadku jeżeli wierzytelność ta została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego.

Z opisanego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonała niezbędnych czynności zmierzających od odzyskania wierzytelności, która zasądzona została prawomocnym wyrokiem sądu, zaopatrzonego następnie w klauzulę wykonalności. W dalszej kolejności Spółka wystąpiła z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego do komornika sądowego. Do chwili obecnej Spółka nie otrzymała żadnej oficjalnej decyzji komornika w przedmiocie wyniku egzekucji. Wątpliwość Podatnika w tej kwestii budzi fakt czy złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji tożsame jest z zapisem wynikającym z art. 16 ust. 2a pkt 1 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tj. ze "skierowaniem wierzytelności na drogę postępowania egzekucyjnego".

Zawarty w cyt. wyżej przepisie warunek dotyczący konieczności skierowania wierzytelności na drogę postępowania egzekucyjnego, warunkujący uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności nie uzależnia tego faktu od wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez odpowiedni organ egzekucyjny ani też od wyniku egzekucji. A zatem wniesienie do właściwego organu egzekucyjnego wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego spełnia przesłanki określone w ww. przepisie tj. należy uznać, że wierzytelność została skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego z chwilą wniesienia takiego wniosku.

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście