Podatek dochodowy od osob prawnych w zakresie przychodow podatkowych z tytulu czesciowo nieodplatnych swiadczen w ramach umowy cash-poolingu. - Interpretacja - ILPB4/4510-1-238/15-4/LM

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2015, sygn. ILPB4/4510-1-238/15-4/LM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Podatek dochodowy od osob prawnych w zakresie przychodow podatkowych z tytulu czesciowo nieodplatnych swiadczen w ramach umowy cash-poolingu.

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz ? 6 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z pozn. zm.) w zw. z ? 9 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko Spolki z ograniczona odpowiedzialnoscia przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2015 r. (data wplywu 8 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku dochodowego od osob prawnych w zakresie przychodow podatkowych z tytulu czesciowo nieodplatnych swiadczen w ramach umowy cash-poolingu (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) ? jest prawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2015 r. zostal zlozony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczacej podatku dochodowego od osob prawnych w zakresie:

  • przychodow/kosztow ich uzyskania z tytulu transferu srodkow oraz odsetek otrzymywanych/ponoszonych w ramach umowy cash-poolingu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),
  • powstania roznic kursowych w zwiazku z transferami sald w ramach umowy cash poolingu (pytanie oznaczone we wniosku nr 2),
  • przychodow podatkowych z tytulu czesciowo nieodplatnych swiadczen w ramach umowy cash-poolingu (pytanie oznaczone we wniosku nr 3),
  • zastosowania przepisow o niedostatecznej kapitalizacji w zwiazku z umowa cash-poolingu (pytanie oznaczone we wniosku nr 6),
  • obowiazku sporzadzania dokumentacji podatkowej w zwiazku z umowa cash-poolingu (pytanie oznaczone we wniosku nr 7).

We wniosku przedstawiono nastepujace zdarzenie przyszle.

Spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia zamierza zawrzec z bankiem majacym siedzibe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Umowe o Prowadzenie Systemu Zarzadzania Srodkami Pienieznymi dla Grupy Rachunkow .

Stronami Umowy beda podmioty, ktore wraz ze Spolka wchodza w sklad jednej grupy kapitalowej , przy czym beda to polscy rezydenci podatkowi.

Umowa dotyczyc bedzie zarzadzania plynnoscia finansowa Uczestnikow. Oznacza to, iz na podstawie Umowy Bank bedzie swiadczyl na rzecz Wnioskodawcy oraz pozostalych Uczestnikow tzw. usluge cash poolingu. Celem uslugi swiadczonej przez Bank bedzie zwiekszenie efektywnosci zarzadzania srodkami finansowymi Uczestnikow poprzez optymalne wykorzystanie nadwyzek srodkow pienieznych oraz zminimalizowanie kosztow finansowania dzialalnosci gospodarczej prowadzonej przez te podmioty.

W celu rozpoczecia korzystania z uslugi cash poolingu Wnioskodawca oraz pozostale spolki z grupy kapitalowej zawra (kazda odrebnie) z Bankiem umowy biezacych rachunkow bankowych . Rachunek bedzie sluzyc do prowadzenia biezacych rozliczen na zlecenie danego Uczestnika. Bank udostepni odrebnie kazdemu z Uczestnikow, w tym Wnioskodawcy w Rachunku otwartym przez Bank tzw. Limit Dzienny, czyli kredyt sroddzienny w Rachunku na cele zwiazane z finansowaniem biezacej dzialalnosci gospodarczej Uczestnika. Na prowadzonych na tej podstawie Rachunkach Bank bedzie przechowywal srodki pieniezne Uczestnikow i bedzie dokonywal na ich zlecenie rozliczen pienieznych. Systemem zarzadzania srodkami pienieznymi objete zostana Rachunki prowadzone w jednej walucie. System zarzadzania srodkami pienieznymi bedzie odrebnie prowadzony dla Rachunkow w zlotych polskich (PLN) oraz euro (EUR).

Kazdy z Uczestnikow bedzie mogl wykorzystac przyznany mu przez Bank Limit Dzienny jedynie do wysokosci nizszej z podanych kwot:

  • do kwoty srodkow wlasnych Grupy albo
  • do kwoty, w jakiej Limit Dzienny zostal przyznany danemu Uczestnikowi przez Bank (w przypadku, gdy udostepniony Limit Dzienny jest limitowany dla danego Uczestnika).

Bank obliczy zdolnosc kredytowa lacznie dla wszystkich Uczestnikow i na tej podstawie przydzieli laczny limit dla Limitow Dziennych dla wszystkich Uczestnikow.

W ramach Umowy jeden z Uczestnikow zostanie wybrany tzw. Pool Leaderem. Dodatkowo do Rachunku, Pool Leader bedzie posiadac takze w Banku dwa rachunki rozliczeniowe, oba sluzace jedynie do celow zwiazanych z funkcjonowaniem cash poolingu.

Wnioskodawca nie bedzie pelnil roli Pool Leadera cash poolingu. Pool Leaderem bedzie akcjonariusz posiadajacy 100% akcji Wnioskodawcy.

Jeden z rachunkow otworzony zostanie przez Bank dla Pool Leadera w ramach grupy biezacych Rachunkow bankowych prowadzonych dla kazdego Uczestnika . Rachunek Pool Leadera bedzie mial udostepniony przez Bank limit zadluzenia . Debet Techniczny bedzie umozliwial Pool Leaderowi obciazanie Rachunku Pool Leadera na kwote pozwalajaca na wykonanie jego zobowiazan wynikajacych z nabycia wierzytelnosci subrogacyjnych wzgledem Uczestnikow i bedzie mogl byc wykorzystywany wylacznie w tym celu, tj. do wyzerowania Rachunkow Uczestnikow objetych Umowa.

Drugi z rachunkow otwartych wylacznie dla Pool Leadera rowniez bedzie sluzyc jedynie do celow zwiazanych z funkcjonowaniem cash poolingu . W Rachunku Pomocniczym Bank udostepni Pool Leaderowi ? na podstawie odrebnej umowy ? limit zadluzenia , ktory moze byc wykorzystany wylacznie w celu zasilenia Rachunku Pool Leadera kwota niezbedna do wyzerowania Rachunkow Uczestnikow uczestniczacych w cash poolingu.

Mechanizm cash poolingu opierac sie bedzie na bilansowaniu (tj. zerowaniu) sald na prowadzonych przez Bank rachunkach bankowych Uczestnikow z wykorzystaniem Debetu Technicznego, a w koncowym efekcie wykorzystujac Kredyt w Rachunku Pomocniczym.

Struktura cash poolingu, tj. wyzerowywanie Rachunkow bedzie oparta o mechanizm prawny, zdefiniowany w prawie cywilnym jako konwersja dlugu, czyli wstapienie w prawa zaspokojonego wierzyciela poprzez splacenie cudzego dlugu za zgoda wyrazona przez splacanego dluznika (art. 518 ? 1 pkt 3 Kodeksu cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz.U.64.16.93 ze zm.; dalej: KC).

Bilansowanie sald na Rachunkach Uczestnikow dokonywane bedzie na koniec kazdego dnia roboczego z chwila postawienia w wymagalnosc Limitow Dziennych przyznanych przez Bank Uczestnikom oraz Pool Leaderowi. W zwiazku z czym odpowiednio Pool Leader bedzie dokonywal splaty wobec Banku dlugow wszystkich Uczestnikow cash poolingu z tytulu wykorzystania przez nich Limitow Dziennych lub Uczestnicy splacac beda dlugi Pool Leadera wobec Banku z tytulu wykorzystania przez Pool Leadera Debetu Technicznego, a w koncowym efekcie Kredytu w Rachunku Pomocniczym. W ten sposob nastapi konwersja dlugu, tj. wstapienie w prawa zaspokojonego wierzyciela poprzez splacenie cudzego dlugu, za zgoda splacanego dluznika (na podstawie art. 518 ? 1 pkt 3 KC). Subrogacja bedzie dokonywana wylacznie na linii Pool Leader ? Uczestnik (Uczestnik ? Pool Leader), tzn. Pool Leader bedzie wstepowal w prawa Banku z tytulu wierzytelnosci Banku wobec Uczestnika (albo odpowiednio: Uczestnik wstapi w prawa Banku z tytulu wierzytelnosci Banku wobec Pool Leadera). W wyniku wskazanych czynnosci, odpowiednio Pool Leader, jak i pozostali Uczestnicy nabywac beda roszczenia regresowe z tytulu dokonanych splat. Nalezy tez wskazac, iz konwersja dlugu nastapi na podstawie zgody wyrazonej przez dluznika w samej Umowie, a technicznie splata bedzie dokonywana przez Bank, ktory bedzie dzialal w imieniu Uczestnikow na podstawie Zlecenia Stalego.

W wyniku dokonania konwersji dlugu, na poczatku kazdego nastepnego dnia roboczego, w ktorym dokonano zerowania sald na Rachunkach, saldo na kazdym Rachunku wynosic bedzie zero, z wyjatkiem Rachunku Pomocniczego, na ktorym bedzie moglo znajdowac sie saldo dodatnie lub ujemne.

Kwota na jaka zostal uznany Rachunek Pomocniczy w wyniku dokonania konwersji dlugu, zostanie zdeponowana na tym Rachunku Pomocniczym na okres trwania Umowy, z zastrzezeniem ze kwota ta bedzie mogla byc wykorzystana w zakresie sluzacym jedynie do celow zwiazanych z funkcjonowaniem Systemu, w szczegolnosci w celu wykonania kolejnych operacji polegajacych na konwersji dlugu. Na koniec okresu obowiazywania Umowy, Pool Leader oraz Uczestnicy dokonaja ostatecznego rozliczenia kwot wynikajacych z transakcji subrogacji.

Wraz z wstapieniem w prawa Banku i nabyciem wierzytelnosci poszczegolni Uczestnicy beda nabywali prawo do odsetek naliczanych od wartosci nominalnej nabytych wierzytelnosci. Odsetki beda naliczane na bazie dziennej, stosownie do okreslonej stopy procentowej, natomiast ich platnosc przez/do poszczegolnych Uczestnikow bedzie dokonywana jednorazowo w okresie rozliczeniowym (miesiecznym). Wysokosc odsetek naleznych poszczegolnym Uczestnikom kalkulowana bedzie przez Bank.

Jednoczesnie Bank, na bazie dziennej naliczy odsetki debetowe/kredytowe od salda wystepujacego na Rachunku Pomocniczym Pool Leadera. Raz na miesiac w ustalonej dacie rozliczenia, Bank uzna Rachunek Pomocniczy kwota naleznych odsetek lub odpowiednio obciazy rachunek Pool Leadera kwota odsetek naleznych Bankowi z tytulu Kredytu w Rachunku Pomocniczym.

Bank bedzie upowazniony do dokonywania w imieniu kazdego z Uczestnikow potracenia jego wierzytelnosci z tytulu odsetek za poprzedni miesiac kalendarzowy z wzajemnymi i wymagalnymi wierzytelnosciami Pool Leadera z tytulu odsetek za poprzedni miesiac kalendarzowy. Wspomniane wyzej odsetki narosle w czasie poprzedniego miesiaca kalendarzowego, beda wymagalne kazdorazowo w dacie rozliczenia. Jezeli po dokonaniu powyzszych potracen, pozostana do zaplaty jakiekolwiek kwoty z tytulu odsetek Bank bedzie upowazniony i zobowiazany do przekazania w imieniu i na rzecz Uczestnikow bedacych dluznikami kwot pozostalych do zaplaty na rzecz Uczestnikow bedacych nadal wierzycielami z tytulu wspomnianych wyzej, a nie potraconych odsetek.

Zgodnie z Umowa, z tytulu uczestnictwa w strukturze cash poolingu Bank bedzie pobieral od kazdego z Uczestnikow (w tym, Pool Leadera) okreslone oplaty miesieczne zwiazane z uslugami swiadczonymi przez Bank na rzecz kazdego z Uczestnikow cash poolingu.

W zwiazku z powyzszym opisem zadano nastepujace pytania

w zakresie podatku dochodowego od osob prawnych.

  1. Czy w swietle przepisow ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych, odsetki placone/otrzymywane przez Wnioskodawce beda stanowily koszt uzyskania przychodow lub odpowiednio przychody podatkowe Wnioskodawcy na zasadzie kasowej, natomiast przelewane w ramach cash poolingu srodki (stanowiace dodatnie badz ujemne salda na Rachunku Wnioskodawcy) nie beda stanowic ani kosztu ani przychodu podatkowego Wnioskodawcy... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
  2. Czy transfery sald w walucie obcej pomiedzy Rachunkiem Wnioskodawcy a Rachunkiem Uczestnika beda powodowaly dla Wnioskodawcy powstanie podatkowych roznic kursowych... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
  3. Czy w efekcie wdrozenia Systemu zarzadzania plynnoscia finansowa cash-poolingu, Spolka bedzie zobowiazana do rozpoznawania przychodow z tytulu czesciowo nieodplatnie otrzymanych swiadczen w oparciu o art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych... (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
  4. Czy w stanie faktycznym przedstawionym w niniejszym wniosku odsetki wyplacane w ramach Umowy nie beda podlegaly przepisom art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych... (pytanie oznaczone we wniosku nr 6)
  5. Czy w opisanym zdarzeniu przyszlym, Spolka obowiazana bedzie do sporzadzania dokumentacji podatkowej, o ktorej mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych... (pytanie oznaczone we wniosku nr 7)

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedz na pytanie nr 3. Wniosek Spolki w zakresie pytan nr 1, nr 2, nr 4 i nr 5 zostal rozpatrzony odrebnymi interpretacjami indywidualnymi wydanymi 7 wrzesnia 2015 r. odpowiednio nr ILPB4/4510-1-238/15-2/LM, nr ILPB4/4510-1-238/15-3/LM, nr ILPB4/4510-1-238/15-5/LM i nr ILPB4/4510-1-238/ 15-6/LM.

Zdaniem Wnioskodawcy wdrozenie Systemu nie spowoduje obowiazku rozpoznawania przez Spolke przychodow z tytulu czesciowo otrzymanych nieodplatnych swiadczen (zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych). Obnizenie kosztow podatkowych po stronie Spolki bedzie bowiem mialo swoje uzasadnienie ekonomiczne i bedzie wynikac z celu i charakterystyki cash poolingu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych przychodem jest m.in. wartosc nieodplatnie lub czesciowo odplatnie otrzymanych swiadczen.

Zgodnie z praktyka podatkowa, aby zaliczyc okreslone swiadczenie do kategorii swiadczen nieodplatnych, stanowiacych zrodlo przychodu podlegajacego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osob prawnych, musi dojsc do stosunku prawnego, w wyniku ktorego jeden podmiot dokonuje okreslonego swiadczenia, drugi natomiast to swiadczenie otrzymuje nieodplatnie/czesciowo odplatnie, zwiekszajac w ten sposob swoje przychody opodatkowane.

Dla celow podatkowych za nieodplatne/czesciowo odplatne swiadczenia nalezy przyjmowac te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze, ktorych skutkiem bylo nieodplatne, tj. niezwiazane z kosztami lub inna forma ekwiwalentu, przysporzenie w majatku osoby prawnej, majace konkretny wymiar finansowy.

W ocenie Spolki w konsekwencji przystapienia Spolki do Systemu, wskazany powyzej przepis (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop) nie bedzie mial zastosowania. Oznacza to, iz Spolka nie bedzie zobowiazana do rozpoznawania przychodow z czesciowo nieodplatnych swiadczen w zwiazku z uczestnictwem w Systemie. Co prawda w efekcie uczestnictwa w Systemie, Spolka ? tak jak wszyscy uczestnicy Systemu ? bedzie uzyskiwala wyzsze przychody odsetkowe lub bedzie ponosila nizsze koszty dzialalnosci finansowej niz ponosilaby, gdyby samodzielnie korzystala z uslug Banku, ale wynika to z istoty cash-poolingu. Istota cash-poolingu jest bowiem obnizanie kosztow dzialalnosci finansowej podatnikow badz uzyskiwanie korzysci poprzez wzajemne traktowanie przez Bank uczestnikow Systemu jako kredytodawcow i kredytobiorcow.

Jednoczesnie trzeba wskazac, iz wysokosc uzyskiwanych badz ponoszonych odsetek de facto bedzie ustalana przez Bank (niebedacy podmiotem powiazanym ze Spolka), jako podmiot organizujacy cash-pooling i swiadczacy uslugi na rzecz uczestnikow Systemu. Nieodlacznym elementem tych uslug bedzie m.in. oferowanie Spolce kredytu/srodkow pienieznych z uwzglednieniem rynkowych stop procentowych na odsetkach.

Nizsze koszty finansowe po stronie Spolki beda wynikac z faktu, iz odsetki beda naliczane przez Bank na zbilansowanych zobowiazaniach wszystkich uczestnikow Systemu. Takie rozliczenie bedzie jednak wynikac ze standardowej uslugi oferowanej przez Bank i nie bedzie praktyka odbiegajaca od sytuacji rynkowej. Podobnie jak obowiazek wzajemnego poreczenia zobowiazan.

W konsekwencji, brak jest podstawy do przyjecia, ze Spolka w wyniku uczestniczenia w Systemie bedzie zobowiazana do rozpoznawania przychodu z czesciowo nieodplatnych swiadczen (w efekcie obnizenia kosztow finansowych). Uczestnictwo w Systemie i nabywanie uslug od Banku pozwoli takze na zwiekszenie dochodow podatkowych (podlegajacych opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osob prawnych).

W swietle obowiazujacego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszlego jest prawidlowe.

Umowa ?cash poolingu? jest forma efektywnego zarzadzania srodkami finansowymi, stosowana przez podmioty nalezace do jednej grupy kapitalowej lub podmioty powiazane ekonomicznie w jakikolwiek inny sposob. Sprowadza sie ona do koncentrowania srodkow pienieznych z jednostkowych rachunkow poszczegolnych podmiotow na wspolnym rachunku grupy i zarzadzaniu zgromadzona w ten sposob kwota, przy wykorzystaniu korzysci skali. Pozwala to na kompensowanie przejsciowych nadwyzek, wykazywanych przez jedne z podmiotow, z przejsciowymi niedoborami zaistnialymi u innych podmiotow. Dzieki temu dochodzi do minimalizowania kosztow kredytowania dzialalnosci podmiotow z grupy przez kredytowanie sie przy wykorzystaniu srodkow wlasnych grupy. W ramach porozumienia cash poolingu uczestnicy wskazuja podmiot organizujacy cash pooling i zarzadzajacy systemem, tzw. Pool leadera, ktorym moze byc wyspecjalizowany bank, jak rowniez jednostka z grupy. Zarzadzajacy systemem w ramach umowy zapewnia dla wszystkich uczestnikow systemu srodki finansowe na pokrycie sald ujemnych, a w przypadku wystapienia sald dodatnich na rachunkach uczestnikow, to na jego rachunek trafiaja srodki finansowe.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osob prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm.): przychodami, z zastrzezeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, sa w szczegolnosci wartosc otrzymanych rzeczy lub praw, a takze wartosc innych swiadczen w naturze, w tym wartosc rzeczy i praw otrzymanych nieodplatnie lub czesciowo odplatnie, a takze wartosc innych nieodplatnych lub czesciowo odplatnych swiadczen, z wyjatkiem swiadczen zwiazanych z uzywaniem srodkow trwalych otrzymanych przez samorzadowe zaklady budzetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spolki uzytecznosci publicznej z wylacznym udzialem jednostek samorzadu terytorialnego lub ich zwiazkow od Skarbu Panstwa, jednostek samorzadu terytorialnego lub ich zwiazkow w nieodplatny zarzad lub uzywanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osob prawnych nie precyzuje, co nalezy rozumiec przez ?nieodplatne swiadczenie?, ograniczajac sie jedynie do wskazania, w art. 12 ust. 6 i 6a ww. ustawy, sposobu i kryteriow ustalania wartosci nieodplatnych i czesciowo odplatnych swiadczen.

Z tego wlasnie wzgledu pojecie ?swiadczenia? nalezy rozpatrywac z punktu widzenia zobowiazaniowego, tj. na tle art. 353 ? 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 121 ze zm.), zgodnie z ktorym: zobowiazanie polega na tym, ze wierzyciel moze zadac od dluznika swiadczenia, a dluznik powinien swiadczenie spelnic. Swiadczenie moze polegac na dzialaniu albo na zaniechaniu (art. 353 ? 2 ww. ustawy).

Jednakze pojecie ?nieodplatnego swiadczenia? oparte na gruncie przepisow prawa podatkowego ma szerszy zakres niz w prawie cywilnym. Moze bowiem obejmowac wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, ktorych nastepstwem jest uzyskanie korzysci kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w dzialalnosci osob prawnych, ktorych skutkiem jest nieodplatne, to jest niezwiazane z kosztami lub inna forma ekwiwalentu przysporzenie majatku tej osobie, majace konkretny wymiar finansowy.

Zatem w swietle art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych, aby mozna bylo okreslone swiadczenie zaliczyc do kategorii swiadczen nieodplatnych stanowiacych zrodlo przychodu podlegajacego opodatkowaniu, musi dojsc do stosunku prawnego, w wyniku ktorego jeden podmiot dokonuje okreslonego swiadczenia, drugi natomiast to swiadczenie otrzymuje nieodplatnie, zwiekszajac w ten sposob swoje przychody podatkowe.

Dla celow podatkowych za nieodplatne swiadczenia nalezy przyjmowac te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze, ktorych skutkiem bylo nieodplatne, tj. nie zwiazane z kosztami lub inna forma ekwiwalentu, przysporzenie w majatku osoby prawnej, majace konkretny wymiar finansowy.

Jak wskazuje Wnioskodawca ? w efekcie uczestnictwa w Systemie Spolka bedzie uzyskiwala wyzsze przychody odsetkowe lub bedzie ponosila nizsze koszty dzialalnosci finansowej niz ponosilaby, gdyby samodzielnie korzystala z uslug Banku, ale wynika to z istoty cash poolingu. Istota cash poolingu jest bowiem obnizanie kosztow dzialalnosci finansowej podatnikow badz uzyskiwanie korzysci poprzez wzajemne traktowanie sie uczestnikow Systemu jako kredytodawcow i kredytobiorcow.

Slusznie zauwaza wiec Wnioskodawca, ze brak jest podstaw do przyjecia, ze w wyniku uczestniczenia w Systemie bedzie on zobowiazany do rozpoznawania przychodu z czesciowo nieodplatnych swiadczen (w efekcie obnizenia kosztow finansowych). Uczestnictwo w Systemie pozwoli takze na zwiekszenie dochodow podatkowych (podlegajacych opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osob prawnych).

Reasumujac ? w efekcie wdrozenia Systemu zarzadzania plynnoscia finansowa cash poolingu, Spolka nie bedzie zobowiazana do rozpoznawania przychodow z tytulu czesciowo nieodplatnie otrzymanych swiadczen w oparciu o art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych.

W tym miejscu nalezy jednak wskazac, ze wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy bedacej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, ktore nie zostaly objete pytaniem, nie moga byc ? zgodnie z art. 14b ? 1 oraz art. 14f ? 2 Ordynacji podatkowej ? rozpatrzone. Dotyczy to mozliwosci szacowania ? na podstawie art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych ? dochodow zwiazanych z Umowa cash poolingu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszlego przedstawionego przez Wnioskodawce i stanu prawnego obowiazujacego w dniu wydania interpretacji.

Koncowo informuje sie, ze w przedmiocie:

  • podatku od towarow i uslug zostalo wydane odrebne rozstrzygniecie,
  • podatku od czynnosci cywilnoprawnych zostanie wydane odrebne rozstrzygniecie.

Stronie przysluguje prawo do wniesienia skargi na niniejsza interpretacje przepisow prawa podatkowego z powodu jej niezgodnosci z prawem. Skarge wnosi sie do Wojewodzkiego Sadu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dabrowskiego 13, 66-400 Gorzow Wielkopolski, po uprzednim wezwaniu na pismie organu, ktory wydal interpretacje ? w terminie 14 dni od dnia, w ktorym skarzacy dowiedzial sie lub mogl sie dowiedziec o jej wydaniu ? do usuniecia naruszenia prawa (art. 52 ? 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postepowaniu przed sadami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z pozn. zm.). Skarge do WSA wnosi sie (w dwoch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doreczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniecia naruszenia prawa, a jezeli organ nie udzielil odpowiedzi na wezwanie, w terminie szescdziesieciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 ? 2 ww. ustawy).

Skarge wnosi sie za posrednictwem organu, ktorego dzialanie lub bezczynnosc sa przedmiotem skargi (art. 54 ? 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 4 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu