W dniu 18.01.2006r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania ... - Interpretacja - ZD/406-11/CIT/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2006, sygn. ZD/406-11/CIT/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 18.01.2006r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na dystrybucji dóbr konsumpcyjnych poprzez sieć sklepów detalicznych. W ramach prowadzonej działalności Spółka zawiera umowy najmu z właścicielami budynków/lokali, w których otwierane są kolejne sklepy. Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności Spółka ponosi przy tym wydatki na prace adaptacyjne w wynajmowanych budynkach/lokalach. Wnioskująca, zgodnie z postanowieniami art. 16j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej poczynionych inwestycji w obcych budynkach/lokalach.

Po pewnym czasie niektóre z najmowanych budynków/lokali są nabywane przez Podatnika od ich właścicieli. W takich przypadkach rozwiązaniu ulegają odpowiednie umowy najmu, przy czym ze względu na fakt, iż Spółka nadal wykorzystuje budynki/lokale dla celów prowadzenia działalności gospodarczej, Strony uzgadniają, że Wnioskująca nie przywraca budynków/lokali do stanu pierwotnego poprzez likwidację ulepszeń, ani nie otrzymuje zwrotu nakładów poniesionych na prace adaptacyjne (jednocześnie nie są one uwzględniane w cenie nabycia budynku/lokalu).

Zakupione budynki/lokale, stanowiąc własność Wnioskującej będą po raz pierwszy wprowadzone do Jej ewidencji.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy w przypadku, gdy przed wprowadzeniem budynku/lokalu do ewidencji Spółki, wydatki poniesione przez Spółkę na prace adaptacyjne stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej budynku/lokalu, ma Ona prawo do indywidualnego ustalenia dla wspomnianego budynku/lokalu stawki amortyzacyjnej właściwej dla ulepszonych środków trwałych?

Spółka przedstawiając własne stanowisko w sprawie powołuje się na przepis art. 16j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczący ustalania indywidualnych stawek amortyzacyjnych.

Zdaniem Wnioskującej, w przypadku gdy przed wprowadzeniem po raz pierwszy do ewidencji budynku/lokalu, do którego nabywa Ona prawo własności, poniosła wydatki na prace adaptacyjne przekraczające 30% wartości początkowej budynku/lokalu wprowadzonego do ewidencji Spółki, a stanowiące wcześniej inwestycję w obcym budynku/lokalu, o wartości początkowej wynikającej z ewidencji Spółki, równej kwocie wydatków na prace adaptacyjne, wówczas zgodnie z art. 16j ustawy podatkowej będzie uprawniona do indywidualnego ustalenia stawki amortyzacyjnej w odniesieniu do ulepszonego budynku/lokalu.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Prawodawca, w przepisie art. 16a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) ustanowił swoistą definicję podlegających amortyzacji środków trwałych. Stosownie do regulacji zawartej w art. 16a ust. 1 pkt 1 ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Powołując się na przepis art. 16h ust. 2 ustawy podatkowej należy zauważyć, iż podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l i 16ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i-16k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Wobec czego przed przystąpieniem do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, podatnik wybiera określoną metodę ich dokonywania, a następnie stosuje ją do czasu pełnego zamortyzowania określonego środka trwałego.

Podatnik ma do wyboru, zdaniem tutejszego organu podatkowego, zgodnie z wymienionymi powyżej przepisami art. 16i - 16k ustawy podatkowej:

    1. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych metodą liniową:
    - przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych,
    - ma również możliwość dla określonych w ustawie środków trwałych, odnoszenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów, odpisów według indywidualnie ustalonych stawek amortyzacyjnych (także metodą liniową),
    - może dokonywać podwyższenia bądź obniżenia stawek amortyzacyjnych według zasad określonych w art. 16i ust. 2-7 ustawy podatkowej.
    2. Może też dokonywać odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu degresywnej metody amortyzacji.

Jak wynika z wniosku Spółki, zamierza Ona skorzystać z indywidualnie ustalonej stawki amortyzacji w stosunku do zakupionych budynków/lokali po raz pierwszy wprowadzanych do ewidencji Spółki z uwagi na poczynione w tych budynkach/lokalach ulepszenia. Ulepszenia te zostały przeprowadzone w obiektach w okresie poprzedzającym ich nabycie przez Wnioskującą i zostały uznane za inwestycje w obcych środkach trwałych, od których Spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych. Wartość początkowa inwestycji w obcym środku trwałym - równa wydatkom na prace adaptacyjne - wynosi co najmniej 30% wartości początkowej budynku/lokalu.

Przepis art. 16j ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż dla budynków (lokali) i budowli - 10 lat, z wyjątkiem budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji, trwale związanych z gruntem, kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3, domków kempingowych oraz budynków zastępczych, dla których okres ten nie może być krótszy niż 36 miesięcy.

Zgodnie zaś z treścią art. 16j ust. 3 pkt 2 ustawy podatkowej, środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uznaje się za ulepszone, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego - z uwagi na definicję środków trwałych ujętą w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych - ulepszenie, o którym mowa w powyższych przepisach dotyczy składników, które można uznać za środki trwałe, czyli takich składników których m. in. właścicielem jest Podatnik. Jednocześnie ulepszenia wymienione w art. 16j ustawy muszą być dokonane przed wprowadzeniem środków trwałych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Wobec powyższego stwierdza się, iż by można było ustalić indywidualną stawkę amortyzacji dla budynku/lokalu z powodu jego ulepszenia, spełnione muszą być następujące warunki:

    - ulepszenia należy dokonać w środku trwałym Podmiotu (Podatnik musi być m.in. właścicielem składnika),
    - ulepszenie musi być dokonane przed wprowadzeniem przez Spółkę budynku/lokalu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
    - wydatki poniesione na powyższe ulepszenie stanowić muszą co najmniej 30% wartości początkowej budynku/lokalu.

Tak więc regulacja art. 16j ustawy podatkowej nie dotyczy ulepszeń dokonanych w takich rzeczowych składnikach, które ze względu na okoliczność, iż nie są własnością Wnioskującej nie stanowią Jej środków trwałych.

Podsumowując, organ podatkowy stwierdza, iż ulepszenia dokonane przez Spółkę w przedstawionych we wniosku budynkach/lokalach uczynione przed zakupem określonego budynku/lokalu, od których to ulepszeń Podatnik jednocześnie dokonywał odpisów amortyzacyjnych jako od inwestycji w obcych środkach trwałych, nie uprawniają Wnioskującej do ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej na podstawie art. 16j ustawy podatkowej.

Natomiast ulepszenia dokonane przez Podatnika - w określonej w przepisie art. 16j ust. 3 pkt 2 wartości - w okresie od nabycia prawa własności do budynku/lokalu do momentu wprowadzenia go do ewidencji dają możliwość ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu