D E C Y Z J A - Interpretacja - 1401/PD-006-167/06/JG

shutterstock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.07.2006, sygn. 1401/PD-006-167/06/JG, Izba Skarbowa w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

D E C Y Z J A


Na postawie art. 233 § 1 pkt 2 w związku z art. 239 i art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 30.01.2006 r. Nr 1472/ROP1/423/366-23/05/AJ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie spółki akcyjnej GRUPA O., która z dniem 29.03.2006 r. zmieniła siedzibę z Warszawy na Kraków, uznając za prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15.12.2005 r. w części dotyczącej zaliczenia wydatku na opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych i wydatków na wycenę akcji do wydatków na nabycie akcji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 updop.


UZASADNIENIE


Zgodnie ze stanem faktycznym wynikającym z wniosku Spółki z dnia 15.12.2005r, Spółka nabyła 25% akcji w Spółce GRUPA O. S.A. od I. S.A. Powstałe zobowiązanie Spółka uregulowała w części poprzez potrącenie swojej wierzytelności z tytułu zakupionych obligacji wyemitowanych przez I. SA, a w części z zaciągniętego kredytu w banku. Obligacje wyemitowane przez I. SA denominowane były w złotówkach oraz dolarach amerykańskich.

W wyniku potrącenia wzajemnych wierzytelności GRUPA O. S.A. zaliczyła odsetki naliczone od zakupionych obligacji do dnia potrącenia do przychodów podatkowych.

W wyniku powyższej transakcji powstały również ujemne różnice kursowe na obligacjach denominowanych w dolarach amerykańskich.

W związku z nabyciem akcji GRUPA O. SA poniosła wydatki związane z podatkiem od czynności cywilnoprawnych, wydatki na wycenę nabywanych akcji oraz opłaty notarialne. Oprócz tego Spółka zapłaciła prowizję i odsetki z tytułu zaciągniętego kredytu oraz odsetki z tytułu odroczonej płatności za nabyte od I. akcje.

Wniosek Spółki z dnia 15.12.2005 r. o interpretację przepisów podatkowych dotyczył zapytania - czy koszty finansowania nabycia akcji tj. prowizja, odsetki od kredytu oraz odsetki z tytułu odroczonej płatności za nabyte akcie stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.

Zdaniem Spółki zawarte w treści art. 16 ust. 1 pkt 8 pdop określenie "wydatki na nabycie" - dotyczy tego, że do kosztów uzyskania przychodu z chwilą sprzedaży akcji zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie akcji. Do wydatków tych należy zaliczyć:

  • zapłaconą cenę akcji,
  • oraz inne koszty bezpośrednio związane z zakupem (tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty wyceny akcji oraz opłaty notarialne).

Wydatki te staną się kosztami z chwilą sprzedaży akcji.

Natomiast koszty związane z zaciągniętym kredytem (tj. prowizja i odsetki) nie są traktowane jako wydatki na nabycie akcji, lecz jako zapłata za kredyt, więc będą kosztem uzyskania przychodów w dacie ich faktycznego poniesienia. Odsetki z tytułu odroczonej płatności za nabyte akcje również powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty. Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 30.01.2006 r. Nr 1472/ROP1/423-366-23/05/AJ uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe w części dotyczącej zaliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych oraz kosztów wyceny akcji do kosztów uzyskania przychodów w chwili odpłatnego zbycia akcji.

Zdaniem Naczelnika Urzędu podatek od czynności cywilnoprawnych oraz koszty wyceny akcji mogą być zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 pdop - pod warunkiem jednak wykazania przez podatnika celowości poniesienia takiego wydatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznając, iż postanowienie Naczelnika Urzędu rażąco narusza prawo w ten sposób, że jego treść pozostaje w sprzeczności z treścią art. 16. ust. 1 pkt 8 pdop -wszczął postępowanie z urzędu postanowieniem z dnia 05 .06.2006 r. Nr 1401/PD/006-167/06/JG/1. Dyrektor Izby Skarbowej nie zgadza się ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu, wg którego podarek od czynności cywilnoprawnych oraz koszty wyceny akcji mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 pdop, pod warunkiem wykazania celowości ich poniesienia, (który to obowiązek spoczywa na podatniku).

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej wydatki na zakup akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane, z tym zakupem tj, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), koszty wyceny akcji i opłaty notarialne zalicza się do kosztów uzyskania przychodów z chwilą sprzedaży akcji.

Zgodnie bowiem z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pop "nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w Spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jedna k kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów udziałów akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także odkupienia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

W związku z powyższym w przypadku objęcia udziałów w zamian za świadczenia pieniężne wydatki na objęcie (także nabycie) stają się kosztem uzyskania przychodów dopiero w momencie zbycia udziałów.

W momencie poniesienia wydatku, jest on wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na podstawie treści art. 16 ust. 1 pkt 8 pdop.

Sytuacja ta dotyczy zarówno wydatku na objęcie, jak i nabycie udziałów, podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) oraz kosztów wyceny akcji (udziałów), jak również opłat notarialnych.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, iż błędne jest twierdzenie zawarte w postanowieniu Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z dnia 30.01.2006 r. Nr 1472.ROP1/423-366-23/05/AJ o tym, że zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 pdop zarówno podatek od czynności cywilnoprawnych oraz koszty wyceny akcji mogą być zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia tych wydatków, pod warunkiem wykazania przez Spółkę celowości tych wydatków.

Wobec tego, że postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego rażąco narusza prawo w ten sposób, że jego treść pozostaje w sprzeczności z art. 16 ust. 1 pkt 8 pdop - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zmienia przedmiotowe postanowienie, jak na wstępie.

Od decyzji na podstawie art. 221 Ordynacji podatkowej służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, które wnosi się terminie 14 dni liczonych od dnia następnego po dniu doręczenia niniejszej decyzji.

Izba Skarbowa w Warszawie