POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1434/PP/423-13/A/06/MZ

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.08.2006, sygn. 1434/PP/423-13/A/06/MZ, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.06.2006r. (data wpływu 06.07.2006r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko Wspólnoty jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 21.06.2006r. (data wpływu 06.07.2006r.) Podatnik wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych. Pytanie brzmi: "czy od 1 stycznia 2007r. nadwyżka przychodów nad kosztami stanowi dochód Wspólnoty podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?"

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że członkowie Wspólnoty wpłacają co miesiąc zaliczki na poczet kosztów zarządzania nieruchomością wspólną, których wysokość ustalana jest na poziomie zapewniającym bieżące regulowanie zobowiązań również w sytuacji nieterminowego uiszczania zaliczek przez nierzetelnych lokatorów. Powyższe powoduje powstanie nadwyżki przychodów nad kosztami wynikającymi z eksploatacji budynku Wspólnoty.

We własnym stanowisku w sprawie Podatnik stwierdza, że wpłacone i należne zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomości wspólnej nie są przychodami w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podobnie jak nadwyżka przychodów nad poniesionymi kosztami nie jest zdaniem Wnioskodawcy w rozumieniu tejże ustawy dochodem Wspólnoty Mieszkaniowej podlegającym opodatkowaniu. Jednocześnie powołując się na art. 12 ust. 3 cytowanej ustawy w brzmieniu stanowiącym, że "za przychody związane z działalnością gospodarczą (...) osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze otrzymane" Wnioskodawca stwierdza, iż nie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej, a wpłacane przez właścicieli kwoty zaliczek służą jedynie pokryciu kosztów związanych z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych stanowiących własność członków wspólnoty.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko strony jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia.

Z punktu widzenia prawa podatkowego wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Błędne jest zatem stanowisko Wspólnoty sugerujące, że podatnik nie uzyskuje przychodów i dochodów w rozumieniu cytowanej ustawy, ponieważ biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny należy jednoznacznie stwierdzić, że mają tu zastosowanie przepisy art. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowiące, że przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich ten dochód został osiągnięty, zaś dochodem jest osiągnięta w roku podatkowym nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania oraz przepisy art. 12 ust. 1, w myśl których przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególnosci otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. W tym katalogu mieszczą się zatem wszelkie należne wpłaty, jakie powinni wnosić właściciele lokali z tytułu pokrywania kosztów zarządunieruchomością wspólną.

Nie ma również zastosowania powołany przez Wspólnotę art. 12 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż z przedstawionego stanu wynika, że istotą działania Wspólnoty nie jest prowadzenie w tym zakresie działalności gospodarczej, lecz gromadzenie środków finansowych mających na celu bieżące regulowanie zobowiązań względem jej kontrahentów.

W powyższej sytuacji stosuje się art. 17 ust. 1 pkt 4m cytowanej ustawy, według którego (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003r.) wolne od podatku są dochody wspólnot mieszkaniowych utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wpólnoty.

Powyższy przepis został uchylony z dniem 01.01.2004r. ustawą z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1957), z tym że stosownie do art. 5 ust. 1 wspomnianej ustawy zwolnienie, o którym mowa w tym artykule w brzmieniu obowiązującym do końca 2003r. stosuje się do dnia 31.12.2004r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2003r. (przepisy w zakresie utraty prawa do zwolnienia w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003r. stosuje się odpowiednio).

Ustawą z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektorych innych ustaw (Dz.U. Nr 254, poz. 2533) ustawodawca dokonał zmian w ustawie z 12 listopada 2003r., zgodnie z którymi o 2 lata, czyli do dnia 31.12.2006r. został przedłużony czas obowiązywania zwolnienia od podatku obejmującego dochody wspólnot mieszkaniowych - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty, w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2003r.

W związku z powyższym w oparciu o stan prawny istniejący w dniu udzielenia nieniejszej interpretacji organ podatkowy informuje, że osiągnięty przez Wspólnotę Mieszkaniową dochód z dniem 1 stycznia 2007r. nie będzie podlegał zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga