POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/550/WD/423/39/06/TC

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.06.2006, sygn. 1473/550/WD/423/39/06/TC, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki Xz miesiąca marca 2006r., żądającego udzielenia pisemnej interpretacji zastosowania prawa podatkowego w zakresie czy świadczenia dokonane na rzecz pracownika celem sfinansowania czesnego - opłaty za naukę w szkole wyższej za studia doktoranckie w systemie zaocznym stanowią koszt uzyskania przychodu pracodawcy,

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Spółka wystąpiła do III MUS w Radomiu o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów,opłaty za naukę w szkole wyższej za studia doktoranckie w systemie zaocznym na rzecz pracownika.


Stan faktyczny :

Wnioskodawca planuje sfinansować pracownikowi w całości lub części czesne za studia doktoranckie w systemie zaocznym na Uniwersytecie M.Curie-Skłodowskiej, o kierunku prawniczym, bez formalnego skierowania na studia. Ponadto zostanie podpisana umowa, w której Pracownik zobowiąże się do przepracowania w firmie przez określony czas, po ukończeniu studiów. Pracownik ten jest zatrudniony na stanowisku specjalisty ds. finansowych na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Posiada wykształcenie wyższe prawnicze ukończony kierunek Prawo na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie oraz kierunek Administracja na Wydziale Ekonomicznym Politechniki Radomskiej.


Stan prawny i stanowisko Wnioskodawcy :

W ocenie Wnioskodawcy, w powyższej sprawie stosuje się następujące przepisy prawa podatkowego

Sfinansowanie czesnego za poszczególne semestry stanowi koszt uzyskania przychodu dla zakładu pracy w myśl art.15 Ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Pracodawca spodziewa się, że podniesienie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika korzystnie wpłynie na zwiększenie przychodu firmy w przyszłości poprzez zatrudnienie lub wykorzystanie pracownika jako wykwalifikowanego prawnika.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, jak niżej :

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000r. Dz. U. Nr 54, poz.654 z późn.zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Wydatek na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika trudno przypisać konkretnym przychodom, ale wyższe kwalifikacje pracowników niewątpliwie wpływają na jakość wykonywanej przez nich pracy, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie firmy.

Kwalifikując poniesiony wydatek do kosztów uzyskania przychodów, należy jednak przeprowadzić analizę sytuacji i odpowiedzieć na pytanie, czy zdobytą wiedzę pracownik będzie miał możliwość wykorzystać na swoim stanowisku pracy. Z opisanego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że poniesiony wydatek na sfinansowanie kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych (opłata czesnego za studia doktoranckie w systemie zaocznym na U.M.C.S., o kierunku prawniczym) związany będzie z zakresem wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy.

Zatem przedmiotowe wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli nowe kwalifikacje pracownika są potrzebne Spółce i mają istotny wpływ na przychody pracodawcy. Wskazać przy tym należy, że ciężar udowodnienia, że dany wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów spoczywa na podatniku. Jeżeli Spółka chce zarachować w ciężar kosztów uzyskania przychodów określony wydatek, musi udowodnić fakt jego poniesienia oraz wykazać, iż został on poniesiony w celu uzyskania przychodu.

Każdorazowo będzie wymagało to przeprowadzenia szczegółowej analizy sytuacji, w celu stwierdzenia zaistnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a osiągniętymi lub potencjalnymi przychodami oraz prawidłowego udokumentowania.

Reasumując postanowiono jak w sentencji.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu