POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDP/423-3/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.03.2006, sygn. PDP/423-3/06, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.01.2006 r. (wpływ 1.02.06 r.) w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1.02.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynęło pismo, w którym Spółka sformułowała zapytanie o treści:
Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nakładów na środki trwałe w budowie (inwestycje) w momencie ich sprzedaży?

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w latach 1980-1990 Spółka ponosiła nakłady inwestycyjne związane z budową nowej linii technologicznej. Przedmiotowa inwestycja nie została zakończona i oddana do użytku. Ponadto, wydatków tych Spółka nigdy nie zaliczyła do kosztów podatkowych. W wyniku prowadzonego obecnie procesu upadłościowego Spółki dokonano sprzedaży inwestycji (w tym część sprzedano jako złom użytkowy).
Zdaniem Spółki, w momencie sprzedaży inwestycji poniesione nakłady inwestycyjne stanowią koszt uzyskania przychodów.

Tut. organ podatkowy odnosząc się do przedstawionego wyżej stanu faktycznego, wyjaśnia co następuje.
W myśl art. 16 ust. 1 pkt 41 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych kosztów zaniechanych inwestycji.
W tym przypadku, Spółka postąpiła zgodnie z obowiązującymi przepisami nie zaliczając do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nakładami na inwestycję, która nie została przekazana do używania, a która w procesie upadłościowym Jednostki będzie sprzedana. W momencie sprzedaży, zaniechana inwestycja zmienia swój przedmiotowy charakter, a sama sprzedaż powoduje powstanie przychodu - zaistnieje więc związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy tym przychodem a poniesionymi nakładami inwestycji zaniechanej.
Z punktu widzenia ustawy podatkowej, zastosowanie znajduje tu przepis art. 15 ust. 1 updop, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...). Oznacza to, że między ponoszonymi wydatkami a osiąganymi przychodami musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy, wskazujący, iż właśnie dzięki poniesieniu wspomnianego wydatku Podatnik osiągnął lub mógł osiągnąć przychód z danego źródła przychodów. Zaistnienie takiego związku uzasadnia uznanie kosztów poniesionych na wytworzenie obiektu będącego przedmiotem sprzedaży za koszt uzyskania przychodów.
Tak więc, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesione nakłady na środki trwałe w budowie (inwestycje) w momencie ich sprzedaży.

Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu