P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - LUS/I-3/423/5-N/06/JW

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.04.2006, sygn. LUS/I-3/423/5-N/06/JW, Lubuski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 i 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem Podatnika, z dnia 30 stycznia 2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w przedmiocie zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, dochodu Spółki polskiej założonej przez Stowarzyszenie prawa niemieckiego,


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze nie podziela stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.


U Z A S A D N I E N I E


I. Stan faktyczny:


Stowarzyszenie prawa niemieckiego HfsK. und J. e.V. założyło w Polsce spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą P., której celem jest prowadzenie stacjonarnego i ambulatoryjnego ośrodka terapii dla osób wymagających pomocy psychologiczno-terapeutycznej oraz szkoleń i seminariów w zakresie pomocy terapeutycznej.


Przedmiotem działalności Spółki jest:

  • całodobowa opieka wychowawcza dla dzieci i młodzieży (PKD 85.31A),
  • pomoc społeczna pozostała z zakwaterowaniem (PKD 85.31.B),
  • poradnie psychologiczno-pedagogiczne (PKD 85.32.C),
  • kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej nie sklasyfikowane (PKD 80.42 B).

Na swoją działalność spółka otrzymuje pieniądze od jej założyciela w formie okresowych przelewów na rachunek bankowy w Polsce.


II. Pytanie Podatnika:


Czy dochód z tytułu prowadzenia na terenie Polski ww. działalności jest zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych?


III. Stanowisko Podatnika:


Zdaniem Spółki dochód wydatkowany na swoją działalność statutową jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka powołała się na ustawę - Prawo o stowarzyszeniach oraz na przepisy art. 17 ust. 1 pkt 4 i pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


IV. Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze nie podziela stanowiska Spółki w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym stanie prawnym.


Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 5 wolne od podatku są dochody spółek, których udziałowcami (akcjonariuszami) są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, a których celem statutowym jest działalność wymieniona w pkt 4, tj. w części przeznaczonej na te cele oraz przekazanej na rzecz tych organizacji. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zwalnia zatem z opodatkowania dochody spółek - należących wyłącznie do stowarzyszeń - które przekazane zostaną na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 lub na rzecz swoich udziałowców będących stowarzyszeniami. Stowarzyszenie może prowadzić działalność we wszystkich formach przewidzianych prawem. Stowarzyszenie funkcjonuje na podstawie przepisów ustawy z 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 ze zm.). Stowarzyszenia muszą być wyłącznymi udziałowcami lub akcjonariuszami Spółki, aby ta mogła korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka będzie podlegała zwolnieniu od podatku od dochodu przekazanego na społecznie użyteczne cele statutowe swojej spółki, podlegające zwolnieniu na podstawie przepisów podatkowych oraz na rzecz stowarzyszeń będących wspólnikami spółki. Warunkiem korzystania ze zwolnienia jest ujęcie w statucie celów wymienionych w ustawie podatkowej. Za takie należy uważać: działalność naukową, naukowo-techniczną, oświatową, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalną, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochronę zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego.

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest ustalenie, czy cele przewidziane w statucie mieszczą się w katalogu celów wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Cele wymienione w statucie muszą być tożsame z celami ujętymi w przepisie podatkowym. Wyrokiem z 8 lutego 1994 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął kwestię korelacji celów ujętych w statucie i celów, które warunkują zwolnienie. Według Sądu (Sygn. akt I SA/Lu 1321/93; Monitor Podatkowy 1994, nr 8, str. 240), przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustalają dwa warunki, których spełnienie uprawnia do wyłączenia określonych co do wysokości dochodów z opodatkowania podatkiem dochodowym. Po pierwsze statut powinien zawierać wskazanie wymienionych w ustawie celów, dla realizacji których ustanowiony został podmiot. Wykaz ten musi być dokonany w sposób ścisły, gdyż organy podatkowe nie są uprawnione do dokonywania wykładni statutu. Po drugie, dochód powinien być przeznaczony na cele statutowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka nie spełnia warunków umożliwiających zwolnienie jej dochodów od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., stąd podzielenie stanowiska Spółki w przedstawionym zakresie nie jest możliwe.

Lubuski Urząd Skarbowy