P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPD2/423/161/05/JB

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.03.2006, sygn. 1471/DPD2/423/161/05/JB, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia


uznać stanowisko Strony za prawidłowe


Uzasadnienie


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że w dniu 27 grudnia 2004 r do Spółki wpłynęła decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, uchylająca decyzję Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście i stwierdzająca nadpłatę w podatku dochodowym od osób prawnych za 1998 r w kwocie X. W dniu 18 stycznia 2005 r na rachunek bankowy Spółki wpłynęła kwota X zł tytułem "zwrot z podatku CIT za 12 1998" od Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.W dniu 10 marca 2005 r na ten sam rachunek Spółki wpłynęła kwota Y zł tytułem "zwrot z podatku CIT; należność główna wraz z odsetkami", od Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie. Powyższa kwota w całości stanowiła należne Spółce odsetki od nadpłaty.Kwota odsetek została w momencie otrzymania potraktowana jako przychód podatkowy.W związku z powyższym Spółka zwraca się z zapytaniem, czy w świetle art.12 ust.4 pkt.7 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych kwota odsetek od nadpłaty w podatku dochodowym za rok 1998 powinna być uznana za przychód podatkowy.Zdaniem Spółki, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, w sytuacji, gdy stwierdzona nadpłata nie jest wynikiem błędu podatnika, nadpłata ta podlega oprocentowaniu. Celem cyt. wyżej przepisu ustawy jest uniknięcie sytuacji, w której należne podatnikowi od skarbu Państwu wyrównanie strat w związku z uiszczeniem podatku na skutek bezpodstawnych działań organów skarbowych, byłoby dodatkowo obciążone świadczeniem na rzecz Skarbu Państwa. W związku z tym Spółka stoi na stanowisku, że otrzymane odsetki z tytułu oprocentowania nadpłaty nie stanowią przychodu w rozumieniu art.12 ust.4 pkt.7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art.12 ust.4 pkt.7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000 r Nr 54, poz.654, ze zm) do przychodów nie zalicza się odsetek otrzymanych w związku ze zwrotem nadpłaconych zobowiązań podatkowych i innych należności budżetowych, a także oprocentowania zwrotu różnicy podatku od towarów i usług, w rozumieniu odrębnych przepisów.

Zasady wypłaty oprocentowania od nadpłaconych lub nienależnie wpłaconych podatków reguluje art.78 ustawy Ordynacja podatkowa. Zgodne z art.78 § 3 pkt.3 lit. b w/w ustawy, oprocentowanie przysługuje, jeżeli nadpłata nie została zwrócona w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, chyba że do opóźnienia w zwrocie nadpłaty przyczynił się podatnik.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika,że Spółka otrzymała oprocentowanie od nadpłaty podatku dochodowego od osób prawnych za 1998 rok. W świetle powyższego, na podstawie art.12 ust.4 pkt.7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwota otrzymanych odsetek od nadpłaconych zobowiązań podatkowych, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie