POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD/423-38/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.03.2006, sygn. PD/423-38/05, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 15.12.2005 r. (data wpł. 20.12.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z wniosku wynika, że w sierpniu 2005 r. spółka na mocy aktu notarialnego przejęła do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwo państwowe. Z dniem zawarcia w/w umowy przejmujący wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki tego przedsiębiorstwa.
Majątek przedsiębiorstwa państwowego po stronie aktywów składał się m. in. z należności od jednej z firm, zaliczonych wcześniej do przychodów w kwocie 1 550 000,- zł.
Po otrzymaniu prawomocnego wyroku sądu i skierowaniu sprawy do komornika równowartość odpisu aktualizującego w/w należności została zaliczona do kosztów uzyskania przychodów (bez kwoty podatku od towarów i usług).
Po kilku latach egzekucji komorniczej, w kwietniu 2005 r. komornik umorzył sprawę i zwrócił tytuł wykonawczy wobec bezskutecznej egzekucji.
Ponieważ postanowienie w tej sprawie zaginęło, przedsiębiorstwo państwowe w swoich księgach nie dokonało rozwiązania odpisu aktualizującego należność firmy oraz nie zaliczyło należności jako nieściągalnej w miesiącu wydania postanowienia. Księgi przedsiębiorstwa zamknięto na dzień 31.07.2005 r.
W listopadzie 2005 r. na prośbę spółki komornik przesłał kopię postanowienia o umorzeniu egzekucji.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w związku z powyższym można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów należności nieściągalne przedsiębiorstwa państwowego w kwocie wcześniej zaliczonej do przychodów podatkowych, a rozwiązany odpis aktualizujący tę należność przyjąć jako przychód do opodatkowania i wykazać powyższe zdarzenie w zeznaniu CIT-8 za 2005 r.r. składanym przez spółkę.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności wartość należności umorzonych, przedawnionych lub odpisanych jako nieściągalne w tej części, od której dokonane odpisy aktualizujące zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Z kolei art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w ust. 2.
Stosownie do art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy za wierzytelności, o których mowa w ust. 1 pkt 25, uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadającym stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego.
W związku z otrzymanym postanowieniem o nieściągalności, wartość należności odpisanych jako nieściągalne w tej części, od której dokonane odpisy aktualizujące zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów stanowią przychód podatkowy (art. 12 ust. 1 pkt 4d ustawy).
Równocześnie jeżeli zachodzą przesłanki wymienione w cyt. art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wierzytelności odpisane jako nieściągalne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
W związku z tym, że przedsiębiorstwo państwowe nie dokonało rozwiązania odpisu aktualizującego, zatem następca prawny może uwzględnić skutki rozwiązania tego odpisu w przychodach i kosztach w zeznaniu rocznym CIT-8 za 2005 r.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze