Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż Spółka zawarła w 2004 roku 31 umów leasingu operacyjnego na zakup samochodów dosta... - Interpretacja - PD/423-115/05/3801

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.01.2006, sygn. PD/423-115/05/3801, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż Spółka zawarła w 2004 roku 31 umów leasingu operacyjnego na zakup samochodów dostawczych, naczep, ciągników siodłowych oraz wózków widłowych zgodnie z którymi leasingobiorca obowiązany był do zapłaty opłat wstępnych w kwocie 457.902,39 zł. W dniu 30.12.2004 r. Zarząd firmy podjął decyzję o rozłożeniu w czasie niektórych kosztów działalności Spółki wydatkowanych w 2004 r. oraz wyspecyfikował tytuły i kwoty przedmiotowych kosztów.

W związku z powyższym Spółka pyta: Czy czynsz inicjalny (opłata wstępna) powinny być rozliczane w czasie trwania poszczególnych umów czy powinien zaliczyć w koszty uzyskania przychodu w roku ich poniesienia?Stanowisko podatnika: Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stoimy na stanowisku iż przedmiotowe opłaty inicjalne trudno powiązać z konkretnym przychodem, a ich uiszczenie było warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji umów leasingowych. Zatem opłaty te dla celów podatkowych mimo podjętej uchwały Zarządu sp. z o.o. L.. z dnia 30.12.2004 r. mogą być jednorazowo zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia?

W świetle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy stwierdza, iż zgodnie z treścią art. 17b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki: 1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.Mając na uwadze powyższe, jeżeli do zawartej umowy leasingu operacyjnego będą miały zastosowanie wyżej przywołane przepisy art. 17b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych to korzystający ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie obciążające go opłaty wynikające z tej umowy, a więc również czynsz inicjalny (opłata wstępna). Z treści uchwały zarządu z dnia 30.12.2004 r. wynika, iż dotyczy ona rozliczenia niektórych kosztów działalności w czasie, nie stanowi jednak o sposobie ich rozliczania dla celów podatkowych.W związku z tym, że fakt zapłaty opłaty wstępnej trudno powiązać z konkretnym przychodem a jej uiszczenie jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji umowy leasingu, to opłata ta może być jednorazowo zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w momencie jej poniesienia.Ponadto należy wskazać, że w przypadku ewentualnego odstąpienia strony od umowy leasingu strata z tytułu przepadku czynszu inicjalnego nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu dla Spółki, gdyż zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 56 ustawy o pdop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat (kosztów) powstałych w wyniku utraty dokonanych przedpłat (zaliczek, zadatków) w związku z nie wykonaniem umowy.

Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej