POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD.423-20/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.04.2005, sygn. PD.423-20/05, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii różnic kursowych powstałych przy spłacie kredytu zaciągniętego w Euro jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.01.2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek został uzupełniony w dniu 25.02.2005 r. Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego - oznaczonego nr I bank, w którym prowadzony jest przedmiotowy rachunek walutowy, udzielił Spółce kredytu w Euro. Spółka dokonuje spłaty rat kredytowych. Z uzupełnienia wniosku - pisma Spółki z dnia 24.02.2005 r. wynika, że bank udziela kredytobiorcy limitu wierzytelności do maksymalnej kwoty ... w Euro. Wykorzystanie limitu następować będzie w formie:a) kredytu w rachunku bieżącym w Euro, poprzez obciążenie tego rachunku,b) kredytu rewolwingowego w Euro w drodze wykonywania przez bank poleceń wypłaty z kredytu do kwoty ... w Euro.Zgodnie z zawartą umową kredytobiorca zobowiązany jest do spłaty zadłużenia z tytułu przyznanego limitu wraz z odsetkami i innymi kosztami. Jeżeli spłata zadłużenia kredytobiorcy zostanie dokonana w złotych, to kwota spłaty zostanie przeliczona na walutę kredytu według kursu sprzedaży odpowiedniej waluty obcej obowiązującego w banku w dniu spłaty.

Pytanie Spółki Po jakim kursie należy - w celu późniejszego prawidłowego ustalenia różnic kursowych powstających na rachunku walutowym w związku z rozchodem waluty - wycenić otrzymany kredyt: po stosowanym przez ten bank kursie zakupu, czy po kursie sprzedaży i po jakim kursie spłatę tego kredytu? Jaki jest wpływ powstających na dzień spłaty kredytu różnic kursowych na ustalenie dochodu do opodatkowania (stanowią koszty, czy przychody podatkowe, czy też należy dokonywać np. zmniejszenia kosztów)? Które kursy walutowe (sprzedaży, kupna) należy uwzględniać przy ustalaniu różnic kursowych?

Stanowisko Spółki Zdaniem Spółki zobowiązanie kredytowe należy wycenić po kursie sprzedaży banku obsługującego z dnia otrzymania kredytu, a spłatę jego również po kursie sprzedaży, ale po kursie z dnia spłaty kredytu. Ponadto - zdaniem Spółki - w związku ze spłatą kredytu, na moment tej spłaty powstają dwie kategorie różnic kursowych (art. 15 ust. 1, ust. 1a oraz art. 12 ust. 2a, ust. 3 ustawy o pdop), tj.:- z tytułu zobowiązania - koszty podatkowe (jeżeli kurs waluty wzrasta) lub przychody podatkowe (jeżeli kurs waluty maleje), będące następstwem faktu, iż inną kwotę kredytu w przeliczeniu na PLN podatnik otrzymuje z banku, a inną kwotę w przeliczeniu na PLN faktycznie spłaca (wyższą, jeżeli kurs waluty wzrasta, lub niższą, jeżeli kurs waluty spada) - w celu określenia wartości powstałych różnic kursowych przyjmować należy różnicę kursów sprzedaży banku obsługującego (pomiędzy datą otrzymania kredytu, a datą spłaty),- od środków własnych - koszty podatkowe (jeżeli kurs waluty maleje) lub przychody podatkowe (jeżeli kurs waluty wzrasta) będące następstwem faktu, iż zmienia się wartość waluty na rachunku walutowym (pomiędzy datą wpływu waluty na rachunek walutowy, a datą rozchodu tej waluty).

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska, stwierdza się co następuje.

Środki finansowe pochodzące z kredytów (pożyczek) traktowane są jako własne środki podatnika i w związku z tym, w przypadku posiadania walut obcych oraz dokonywania nimi operacji gospodarczych m.in. zaciągania i spłacania kredytów (pożyczek) zastosowanie mają przepisy artykułu 12 ust. 2a oraz art. 15 ust. 1a ustawy z dn. 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 z późń. zm.).Wpływ waluty na rachunek dewizowy jednostki z tytułu wykorzystania kredytu dewizowego wycenia się po stosowanym przez bank udzielający kredytu kursie sprzedaży danej waluty z dnia jej otrzymania. W momencie spłaty raty kredytu (w tym również odsetek) należy ustalić różnicę kursową pomiędzy wartością wykorzystanych do spłaty środków w walutach obcych przeliczoną według kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty raty kredytu, a wartością przeliczoną według kursu:- kupna walut obcych, w przypadku gdy zostały one wcześniej otrzymane (np. w ramach uregulowania zobowiązań przez kontrahentów zagranicznych) albo, - sprzedaży walut z dnia ich nabycia, w przypadku gdy podatnik sam dokonał zakupu waluty obcej.

Wszystkie wymienione kursy należy ustalić według kursów ogłoszonych przez bank, z którego usług korzystał podatnik. Zaciągnięcie kredytu nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, a późniejsza jego spłata nie stanowi kosztów uzyskania przychodu. Jednakże zaciągnięcie kredytu w walucie obcej i jego spłata może rodzić skutek w postaci różnic kursowych. Jeżeli wydatki na spłatę kredytu przekroczą (lub są mniejsze) jego wartość określoną w złotych na dzień otrzymania kredytu, a spowodowane to zostanie różnymi kursami walut z dnia zaciągnięcia i spłaty kredytu, to powstałe w ten sposób różnice mają bezpośredni wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Oznacza to, że w przypadku wydatków (kosztów) pozostających w związku z korzystaniem z kredytów dewizowych, różnice kursowe powstają, jeżeli występują różne kursy walut między dniem zaciągnięcia kredytu, a dniem jego faktycznej spłaty. W sytuacji, gdy kredyt w walucie obcej został zaciągnięty na cele związane z osiągnięciem przychodów, wydatki poniesione na spłatę takiego kredytu w części przekraczającej jej wartość w złotych z dnia jej otrzymania z powodu różnych kursów walut (różnice kursowa) podwyższają koszty uzyskania przychodów w roku spłaty tego kredytu. Natomiast w przypadku, gdy wartość kredytu w złotych z dnia spłaty jest niższa od wartości jej w złotych z dnia otrzymania, powstała różnica obniża koszty uzyskania przychodów w roku spłaty tego kredytu.W związku z powyższym uznaje się stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art.14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art.14a §4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Lubelski Urząd Skarbowy