P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPD1/423/16/05/MK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.05.2005, sygn. 1471/DPD1/423/16/05/MK, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 14.02.2005r., uzupełnionego przez Spółkę w dniu 04.04.2005r. poprzez wniesienie dodatkowych wyjaśnień do wniosku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy wydatki ponoszone przez Spółkę na szkolenie współpracowników powinny stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego. Spółka jest partnerem towarzystw ubezpieczeniowych, które na podstawie zawartych ze Spółką umów upoważniają ją do sprzedaży oferowanych przez te towarzystwa produktów. Z tytułu sprzedaży polis Spółka otrzymuje od towarzystw ubezpieczeniowych wynagrodzenie w postaci prowizji. W ramach tej działalności, przy sprzedaży produktów ubezpieczeniowych, Spółka posługuje się przede wszystkim współpracownikami. Współpracownicy mają różny status są to m. in.:osoby fizyczne prowadzące samodzielną działalność gospodarczą związane ze Spółką umową agencyjną,osoby fizyczne związane ze Spółką umową zlecenia.

Z umów zawartych z towarzystwami ubezpieczeniowymi wynika, iż Spółka ma obowiązek prowadzenia szkoleń współpracujących z nią osób w zakresie zmian produktów ubezpieczeniowych. Również w umowach ze współpracownikami (partnerami dystrybucyjnymi) Spółka zobowiązuje się do szkolenia ich w zakresie oferowanych przez partnerów produktowych (towarzystwa ubezpieczeniowe) produktów. Szkolenia te organizowane są przez wyspecjalizowane firmy szkoleniowe na zlecenie Spółki lub przez biuro Spółki. Koszty szkolenia w całości obciążają Spółkę. Spółka przeznacza na ten cel część prowizji, jaką otrzymuje od towarzystw ubezpieczeniowych. W przypadku wyrażenia zgody przez partnera dystrybucyjnego, cześć kosztów szkoleń może być refakturowana. Jednakże dotąd kosztami szkoleń Spółka nie obciążyła żadnego z tych partnerów. Stanowisko Spółki.

Zdaniem Spółki, z uwagi na fakt, że art. 16 ust. 1 ustawy o pdop w katalogu wydatków nie stanowiących kosztu uzyskania przychodu nie wymienia tego rodzaju wydatków, a koszty szkoleń współpracowników w sposób bezpośredni wiążą się z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami (prowizja od towarzystw), wydatki te stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów. Prowizja, jaka przypada od towarzystw ubezpieczeniowych, dzielona jest pomiędzy Spółkę a współpracowników. Bez odpowiedniego przygotowania współpracowników zarówno w zakresie produktów ubezpieczeniowych, jak i standardów wykonywania tych usług, Spółka nie może osiągać przychodów. Ponadto udział w prowizji Spółki jest tak skalkulowany, iż zatrzymuje ona wystarczająco dużo środków na pokrycie kosztów szkolenia i uzyskanie godziwego zysku.Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w sprawie.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest prawidłowa. Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Zgodnie z powyższymi uregulowaniami podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub inną działalnością zarobkową, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:
-wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu,
-wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków określonych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy.
Zatem zasadniczo każdy wydatek celowo poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu, poza wyraźnie wskazanymi w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop, powinien być uznany za koszt uzyskania przychodów. Niewątpliwie wydatki ponoszone na szkolenie współpracowników mają związek z jakością świadczonych przez Spółkę usług. Mają również wpływ na osiągane przez nią przychody, albowiem doskonalenie wiedzy o produktach ubezpieczeniowych oraz zapoznanie z technikami sprzedaży poszczególnych produktów na rynku prowadzi bezpośrednio do zwiększenia sprzedaży polis, od której uzależniona jest prowizja Spółki należna od towarzystw ubezpieczeniowych. W związku z tym należy uznać, iż wydatki ponoszone przez Spółkę na szkolenia w zakresie sprzedawanych produktów ubezpieczeniowych skierowane do współpracowników, wykonujących czynności agencyjne na podstawie umów agencyjnych lub umów zleceń, stanowią dla niej koszty uzyskania przychodów.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie