POSTANOWIENIE - Interpretacja - PSUS/PBOI/423/141/P/05/KL

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.06.2005, sygn. PSUS/PBOI/423/141/P/05/KL, Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 22.03.2005 r. który wpłynął do Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu w dniu 13.04.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.03.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który w dniu 04.04.2005 r. został przekazany za pismem IIUS PBI/PM/422-111/05 do Naczelnika pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach.
Pismem nr PD I/423-8/05 z dnia 12.04.2005 r. wniosek został przesłany do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu (data wpływu 13.04.2005r.)
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.
a) Stan faktyczny.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka kupuje u następujących dostawców zagranicznych (producentów oprogramowania):
- Spółki "X" w Niemczech,
- Spółki "Y" w Niemczech,
- Spółki w Irlandii,
- Spółki w Czechach,
- Spółki na Słowacji,
- Spółki w Austrii,
- Spółki na Cyprze,
- Spółki w Kanadzie,
- Spółki w USA.
licencje na korzystanie z oprogramowania komputerowego z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży konkretnemu odbiorcy krajowemu (bez prawa do kopiowania, powielania, modyfikowania, publicznego rozpowszechniania, itp.) lub sporadycznie na potrzeby własne (również bez przeniesienia żadnych dodatkowych praw oprócz prawa do normalnego - standardowego korzystania z programu). Z tytułu tych transakcji Spółka dokonuje przelewu należności firmom zagranicznym, zgodnie z wystawionymi przez te firmy fakturami sprzedaży konkretnych licencji, w pełnej wysokości określonej na fakturze.
b) Pytanie Podatnika.
Podatnik zwrócił się z pytaniem czy zapłata dostawcom zagranicznym, mającym siedzibę w następujących krajach:
1. Niemcy,
2. Słowacja,
3. Republika Czeska,
4. Irlandia,
5. Austria,
6. Cypr,
7. Kanada,
8. USA,
za faktury dokumentujące zakup licencji na korzystania z oprogramowania komputerowego:
- na potrzeby własne spółki (bez prawa do kopiowania, powielania, modyfikowania, publicznego rozpowszechniania, itp.) podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
c) Stanowisko Podatnika.
W opinii Spółki płatności dostawcom zagranicznym, za zakupione licencje na korzystanie z oprogramowania komputerowego, na potrzeby własne, nie podlegają podatkowi dochodowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż nie są należnościami licencyjnymi w rozumieniu w/w przepisu ustawy, lecz należy je traktować jako dochód z działalności gospodarczej osiągany przez dostawcę zagranicznego, opodatkowany na zasadach ogólnych w kraju beneficjenta płatności - dostawcy zagranicznego.
Ocena prawna stanowiska pytającego.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika, wyjaśniam iż zakup egzemplarza programu komputerowego bez przejścia autorskich praw majątkowych do programu (z możliwością skopiowania go następnie na twardy dysk czy też sporządzenia kopii archiwalnej) nie stanowi należności licencyjnej. Dochodzi tu do transakcji kupna sprzedaży programu (towaru) a nie do nabycia prawa do jego użytkowania (korzystania) i płatności dokonywane przez podmiot polski podlegają opodatkowaniu w państwie rezydencji odbiorcy należności jako zyski z działalności gospodarczej lub zyski kapitałowe. Zapłata za nabycie od pomiotu zagranicznego programu komputerowego na potrzeby własnej działalności podmiotu polskiego bez praw do jego kopiowania, dystrybucji czy innego podobnego realizowania prawa do tego programu nie mieści się w definicji należności licencyjnych określonej w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego zryczałtowany podatek dochodowy ustala się z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how), oraz określonej w przepisach międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, a tym samym należność taka nie podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe.
Postanowienie niniejsze - na podstawie art. 143 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

            Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu