Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). ... - Interpretacja - PD.I/423-8/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.01.2005, sygn. PD.I/423-8/04, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Natomiast z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy wynika, że za przychód uważa się również wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze (...). Oznacza to, że w przypadku bezpłatnego świadczenia przez Stowarzyszenie usług reklamowych na rzecz innych firm, nie powstaje po Jego stronie przychód podlegający opodatkowaniu. Należy jednak podkreślić, że z nieodpłatnym świadczeniem mamy do czynienia, gdy po stronie otrzymującego świadczenie (usługę reklamową) nie powstaje obowiązek dokonania jakichkolwiek świadczeń na rzecz oddającego.
Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, jakie cele statutowe realizuje Stowarzyszenie, co ma istotne znaczenie w zakresie powstania obowiązku podatkowego, z tytułu odpłatnego świadczenia usług reklamowych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 cytowanej wyżej ustawy wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.
Stosownie do zapisu art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powyższe zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków nie stanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Powyższe przepisy stawiają dwa warunki, których spełnienie uprawnia do zwolnienia określonych dochodów Stowarzyszenia z opodatkowania podatkiem dochodowym:
- statut jednostki powinien zawierać wskazanie wymienionych w ustawie celów,
- dochód powinien być przeznaczony na te cele statutowe.
Przepisy ustawy nie wprowadzają ograniczeń co do źródeł takich dochodów, co oznacza, że zwolnieniu podlegają dochody uzyskiwane przez takie podmioty ze wszystkich źródeł, z wyjątkiem jednak:
- dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 % oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i badawczo - rozwojowych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego (stanowi o tym art. 17 ust. 1a pkt 1 ustawy),
- dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a - 17k, a więc dochodów z działalności leasingowej (stanowi o tym art. 17 ust. 1a pkt 1a ustawy).
Oznacza to, że w omawianej sytuacji dochody Stowarzyszenia uzyskane ze świadczenia usług reklamowych, jeżeli zostaną przeznaczone na cele statutowe tożsame z celami wymienionymi w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, będą zwolnione od podatku dochodowego.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że w sytuacji gdy Stowarzyszenie nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, to nie jest zobowiązane do wystawienia faktury VAT za wykonaną usługę. Zgodnie bowiem z § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".
Natomiast w świetle definicji działalności gospodarczej zawartej w art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpłatne świadczenie usług reklamowych stanowi działalność gospodarczą, stąd w myśl art. 87 § 1 tej ustawy, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Urząd Skarbowy w Głogowie