Postanowienie - Interpretacja - PD-423-11-2/GC/04/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.02.2005, sygn. PD-423-11-2/GC/04/05, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Działając na podstawie art. 217 w związku z art. 14a §4 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki w kwestii zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup kwiatów i zamieszczenie w prasie nekrologów w przypadku zgonu pracowników, kontrahentów i ich osób bliskich, opisane w piśmie z dnia 3 grudnia 2004 r. nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 3 grudnia 2004 r., uzupełnionym pismem z dnia 18 lutego 2005 r., Spółka zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o interpretację przepisów ustaw - o podatku od towarów i usług oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. Niniejsze postanowienie stanowi interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) zwanej dalej "ustawą", w związku z drugim problemem przedstawionym w piśmie.

Spółka zwróciła się z pytaniem czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z zakupem kwiatów, z anonsami prasowymi takimi jak nekrologi, w przypadku zgonu pracowników, kontrahentów i ich osób bliskich.

Zdaniem Spółki wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów ponieważ nie są wymienione w art. 16 ustawy (art. 16 jest katalogiem zamkniętym) a ich ponoszenie ma związek z funkcjonowaniem Spółki i jej dobrym wizerunkiem.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego w sprawie przedstawia następujące stanowisko:

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z przepisu tego wynika wprost, że aby poniesiony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu musi spełniać dwa warunki:

- jego poniesienie służyło osiągnięciu przychodów,
- nie został wymieniony jako nieuznany za koszt uzyskania przychodów.

Pierwszy z warunków oznacza, ze dla uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodu, pomiędzy tym wydatkiem a osiągniętym przychodem musi zachodzić związek przyczynowo - skutkowy polegający na tym, że poniesienie wydatku miało wpływ na powstanie lub powiększenie konkretnego przychodu, będącego wielkością wyjściową dla obliczenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w danym roku podatkowym.Brak takiego związku wyklucza tym samym zaliczenia wydatku do kosztu uzyskania przychodów i fakt, że wydatek ten nie należy do rodzaju wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 nie ma w takim przypadku znaczenia.Kategoria wydatków wymieniona w piśmie bezspornie nie jest wymieniona w katalogu zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy, lecz z pewnością nie można uznać, że wydatki te wiążą się z przychodami Spółki. Nie spełniają one zatem warunku koniecznego do uznania za koszt uzyskania przychodów, a tym samym nie mogą być to tych kosztów zaliczone.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, jest ona natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stosownie do postanowień art. 14a §4, oraz art. 236 §2 i art. 223 §1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86,poz. 960 ze zm.), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika, opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.

Opolski Urząd Skarbowy