P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PR/423/01/05/GB

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.03.2005, sygn. PR/423/01/05/GB, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 2 lutego 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Jak wynika z pisma, Spółka w listopadzie 2004 roku wyremontowała lokal użytkowy przeznaczając go na sklep mięsno - wędliniarski. W lokalu tym zostało zainstalowane stałe urządzenie chłodnicze, w skład którego wchodzą maszyny i aparaty połączone ze sobą przewodami stanowiącymi zamknięty obieg. Spółka dokonała zakupu poszczególnych części i w grudniu 2004 r. urządzenie zostało zamontowane i uruchomione. Do dwóch części składowych urządzenia tj. sprężarki gazowej i skraplacza, Spółka w ramach umowy leasingu operacyjnego, uzyskała prawo do używania. Umowy leasingu przewidują możliwość nabycia sprężarki i skraplacza po zakończeniu okresu umów na jaki zostały zawarte.

Pytanie Jednostki dotyczy sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej Spółki, którego w całości Spółka nie jest właścicielem.

W myśl art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia m. Innymi środków trwałych dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m z uwzględnieniem art. 16 cytowanej ustawy.
Zgodnie z art. 16a ust. 1 w/wym ustawy aby składnik majątkowy mógł być zaliczony do środków trwałych podatnika (z wyjątkami o których mowa w ust. 2) musi stanowić własność lub współwłasność podatnika oraz ma on być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie jego używania dłuższym niż rok. Jednym z warunków zaliczenia przez podatnika składników majątku do środków trwałych podlegających amortyzacji jest wykorzystywanie przez niego tego składnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą lub oddanie jego do używania na podstawie umowy leasingu określonej w art. 17a pkt 1, umowy najmu lub dzierżawy.
Wg art. 16g ust. 1 i 3 w/wym ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się, w razie odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną między innymi o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
W razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, o czym mowa w art. 16g ust. 8 w/cyt. ustawy, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku.
Części składowe urządzenia wraz z montażem, stanowiące własność Jednostki, będą podlegać amortyzacji od wartości wynikającej z faktur dotyczących ich nabycia.

Z przedłożonych umów leasingu operacyjnego wynika, iż przedmiotem umowy jest przekazanie przez leasingodawcę prawa do używania wybranego przez leasingobiorcę sprzętu tj. urządzenia chłodniczego (...) i sprężarki gazowej (...) z wyposażeniem, w zamian za umówione opłaty leasingowe. Urządzenie chłodnicze i sprężarka będą podlegać amortyzacji kiedy staną się własnością Spółki. Wszelkie koszty związane z umowami leasingu operacyjnego stanowią bieżące koszty działalności.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik