POSTANOWIENIE - Interpretacja - D-1/423-5/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.02.2005, sygn. D-1/423-5/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z 1997 r. z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 10.01.2005 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

podatnik zwraca się z prośbą o potwierdzenie informacji dotyczących przepisów podatkowych w zakresie odnoszącym się do zasad odliczania darowizn od podstawy opodatkowania - art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w szczególności prosi o potwierdzenie, iż odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają również darowizny na cele kultu religijnego

i zajęto następujące stanowisko:

darowizna na cele kultu religijnego podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z 1997 r. z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) odliczeniu od dochodu podlegają darowizny na cele kultu religijnego - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu.

Ponadto art. 18 ust. 1d mówi, iż odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Wniosek o udzielenie interpretacji został złożony przez podatnika będącego osobą prawną. W przypadku interpretacji przepisów dotyczących limitów odliczeń darowizn udzielonych przez osobę fizyczną informuję, iż osoba fizyczna, która zamierza udzielić darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej może złożyć wniosek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w celu udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie