POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1471/DPD2/423/4/2005/RCh

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.03.2005, sygn. 1471/DPD2/423/4/2005/RCh, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz.60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. , z dnia 11 stycznia 2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. potwierdzenia, czy zapłacony przez Spółkę (potrącony przez płatnika) podatek od otrzymanych dywidend Spółka może odliczyć od kwoty podatku w jakimkolwiek roku podatkowym, w którym po raz pierwszy od zapłaty podatku od dywidend wykaże podatek dochodowy od osób prawnych - Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzymała dywidendy w 2004 r. oraz w poprzednich latach podatkowych. W zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) CIT-8 za 2004r Spółka nie wykaże dochodu do opodatkowania. Istnieje także prawdopodobieństwo, iż Spółka nie wykaże dochodu w kolejnym roku podatkowym.
Zdaniem Spółki sformułowanie "w następnych latach podatkowych" użyte w art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) wskazuje, iż Spółka w przypadku nie osiągnięcia dochodu w 2004 r. może dokonać odliczenia kwoty podatku od otrzymanych dywidend zapłaconego w 2004 r. oraz w latach wcześniejszych w jakimkolwiek roku podatkowym następującym po roku 2004, jeżeli tylko wykaże w tym roku ( po raz pierwszy od roku zapłaty podatku od dywidend) należny podatek dochodowy od osób prawnych.
Swoje stanowisko Spółka oparła na przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 w/w ustawy- kwotę podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odlicza się od kwoty podatku obliczonego zgodnie z art. 19.
Jednocześnie zgodnie z art. 23 ust. 2, w razie braku możliwości odliczenia, o którym mowa w ust.1, kwotę podatku, zgodnie z zasadami określonymi w tym przepisie, odlicza się w następnych latach podatkowych.
W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym, znajduje zastosowanie wyżej przytoczony art. 23 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Z treści powołanych przepisów wynika, że warunkiem skorzystania z odliczenia zapłaconego podatku od przychodów z dywidend jest wystąpienie podatku obliczonego od innych dochodów spółki podlegających opodatkowaniu.
Jeżeli ze względu na kwotę podatku od dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, przewyższającą podatek obliczony zgodnie z zasadami określonymi w art. 19, lub ze względu na wystąpienie straty odliczenie nie może być zrealizowane w całości lub w części, podatnik dokonuje odliczenia w latach następnych, aż do wyczerpania pełnej kwoty odliczenia. Art. 23 ust. 2 ustawy nie wprowadza bowiem żadnych ograniczeń ani co do terminu skorzystania z odliczeń, ani co do wielkości odliczeń dokonanych w latach następnych.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (art 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa), za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie