POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD 423/2/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.03.2005, sygn. PD 423/2/05, Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1 art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa) (Dz.U.z 2005r. Nr 8 poz. 60). Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, potwierdza stanowisko podatnika w sprawie zawarte w piśmie z dnia 24-01-2005r. nr SE/2/2005 r. które wpłynęło do organu w dniu 31-01-2005r.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 31-01-2005 r. wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.W dniu 25 sierpnia 2004r. uchwałą nr 51 wyraziła zgodę na sprzedaż użytkowania wieczystego działki zabudowanej halą i dwoma budynkami socjalno-technicznymi(w ewidencji środki trwałe w budowie). W miesiącu wrześniu, listopadzie i grudniu 2004 r. kontrahent wpłacił zaliczki na poczet zakupu, w związku z otrzymaniem zaliczek powstał obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT i zgodnie z datami otrzymywania kolejnych zaliczek wystawiono faktury. Wydanie przedmiotów umowy sprzedaży wieczystego użytkowania gruntu wraz z własnością budynków nastąpiło w dniu podpisania Aktu notarialnego 07-01-2005r. Zdaniem podatnika zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat na poczet dostawy towarów, które zostaną wydane w następnych okresach sprawozdawczych. W związku z tym wystawienie faktur zaliczkowych nie spowodowało powstanie przychodu należnego w podatku dochodowym.

W ocenie organu za datę powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) uważa się , z zastrzeżeniem ust. 3b i 3 c, dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło :
1/ wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenia wszelkiej postaci energii lub
2/ wykonania usługi, lub
3/ otrzymania zapłaty za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
Art. 12 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera przykładowy, otwarty katalog pożytków, które w dacie otrzymania lub w dacie, gdy to przysporzenie stało się należne, skutkują powstaniem przychodu. Za przychód należy uznać otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Jednak jak wynika z art. 12 ust. 4 pkt. 1 ustawy pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet sprzedaży użytkowania wieczystego działki zabudowanej halą i dwoma budynkami socjalno-technicznymi, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych tj 07-01-2005r. nie są zaliczane do przychodów. Przychody mają charakter definitywny, natomiast zaliczki stanowią jedynie element ostatecznego rozliczenia uzyskanego przychodu. Otrzymane zaliczki z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki i hali z dwoma budynkami socjalno-technicznymi wystąpi przychód w dniu zawarcia umowy notarialnej tj 07-01-2005r. ponieważ w dniu tym, zgodnie z art. 158 kodeksu cywilnego nastąpiło przeniesienie własności nieruchomości w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tzw. "wydanie rzeczy"

Zgodnie z Art. 14b § 1. Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.§ 2. Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5. W /w interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej stronie przysługuje zażalenie w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu skarbowego w Opolu Lubelskim

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej stronie przysługuje zażalenie w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu skarbowego w Opolu Lubelskim

Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim