P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 § 1 ,art. 14a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierp... - Interpretacja - PDP-423/12-1/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.07.2005, sygn. PDP-423/12-1/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 § 1 ,art. 14a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku spółki z 30.06.2005r. - udzielając pisemnej informacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika - stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku przez spółkę dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na podstawie art. 14 a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) udziela pisemnej interpretacji na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie ( art. 14 a § 2 ).

Pismem z dnia 30.06.2005r. Spółka zwróciła się o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stan faktyczny przedstawiony przez jednostkę:
Spółka zamierza sprzedać niezabudowaną nieruchomość rolną, która to nieruchomość jest własnością Spółki ,stanowiącą środek trwały , nie podlegający amortyzacji. Nieruchomość stanowią użytki rolne , które w zatwierdzonym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczone są pod eksploatację kruszywa naturalnego. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta w grudniu 1999r.na cele rolne, za nieruchomość spółka uiszcza podatek rolny ,zgodnie z Ustawą o podatku rolnym, nieruchomość po nabyciu dzierżawiona była rolnikowi do chwili obecnej, nieruchomość ta wchodzi w skład gospodarstwa rolnego , ponieważ łączna powierzchnia nieruchomości Spółki przekracza 1 ha i grunty wchodzące w skład nieruchomości są kwalifikowane jako użytki rolne.

Pytanie dotyczy:
Czy wolne od podatku dochodowego od osób prawnych ,na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 są dochody z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości?
Stanowisko Spółki:
W świetle przepisów art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochody ze sprzedaży w/w nieruchomości ,wolne są od opodatkowania, ponieważ sprzedaż ta następuje po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie nieruchomości , łączna powierzchnia nieruchomości przekracza 1 ha a grunty wchodzące w jej skład zakwalifikowane są jako użytki rolne.

Stanowisko organu podatkowego:
Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży, jeżeli sprzedaż ta nastąpiła przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywalnej nieruchomości.

Do końca 2000r. zwolnienie nie przysługiwało, jeżeli w związku ze sprzedażą taka nieruchomość utraciła charakter rolny lub leśny. Obecnie pozbawienie podatnika prawa do zwolnienia nie jest uzależnione od faktu utraty przez nieruchomość charakteru rolnego czy leśnego w związku ze sprzedażą , lecz od okresu jaki upłynął od chwili nabycia sprzedawanej nieruchomości.
Z przedstawionego faktu wynika, ze spółka zamierza sprzedać niezabudowaną nieruchomość rolną, która jest własnością Spółki od grudnia 1999r. Nieruchomość ta wchodzi w skład gospodarstwa rolnego, ponieważ łączna powierzchnia nieruchomości Spółki przekracza 1 ha a grunty wchodzące w skład nieruchomości są kwalifikowane jako użytki rolne.

W świetle powyższego, jeżeli spółka sprzeda nieruchomość rolną o powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy i uczyni to po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości, dochód ze sprzedaży - wolny jest od podatku.

    Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że niniejsza interpretacja:
  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania,
  • nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie.

Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 § 2, art. 220 i 223 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego.

Zażalenie winno zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu