P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - LUS/I-3/423-3/45/05/JW

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.08.2005, sygn. LUS/I-3/423-3/45/05/JW, Lubuski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 i 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem nr 83/2005 Podatnika z dnia 20 maja 2005 r. (sporządzonym w dniu 18 maja 2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie prawidłowości wyliczenia miesięcznej wartości zadłużenia pożyczki w EURO


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze nie podziela stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym


U Z A S A D N I E N I E


I. Stan faktyczny:


Polska Spółka z o.o. ma jednego udziałowca, który jest nierezydentem. Polska Spółka otrzymała dwie pożyczki na działalność gospodarczą. Pierwszą pożyczkę udzielił udziałowiec w polskich złotych, drugą Firma udziałowca z Niemiec w EUR. Spółka zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka miesięcznie ustala kwotę odsetek nie zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu. Spółka wskazuje, że ustalenie sumy obu pożyczek równej wartości zadłużenia odbywa się w oparciu o:


  • pozostałą do spłaty pożyczkę w PLN,
  • pozostałą do spłaty pożyczkę w EUR przemnożoną przez kurs EURO zastosowany w akcie notarialnym z dnia podpisania umowy pożyczki.


II. Pytania Podatnika


Czy Spółka prawidłowo wylicza miesięcznie wartość zadłużenia pożyczki w EURO w oparciu o kurs z aktu notarialnego, czy też powinna aktualizować miesięcznie wartość zadłużenia w oparciu o kurs sprzedaży z dnia spłaty zadłużenia?


III. Stanowisko Podatnika


Zdaniem Spółki właściwe jest stosowanie kursu z aktu notarialnego do wyliczenia wielkości zadłużenia, gdyż wszelkie zmiany kursu EUR do celów podatkowych są uwzględniane przy wyliczeniu różnic kursowych (dodatnich i ujemnych) miesięcznie przy księgowaniu odsetek. Zgodnie z ustawą o rachunkowości raz w roku na dzień bilansowy Spółka dokonuje aktualizacji aktywów i pasywów.


IV. W odpowiedzi na powyższe Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia, że w powyższej sprawie zastosowanie mają w szczególności następujące przepisy art. 15 ust. 1, art. 16 ust.1 pkt 60 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Art. 16 ust. 1 pkt 60 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadającej co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek (...).


W przypadku, gdy Spółka zawarła umowę pożyczki z udziałowcem zagranicznym w walucie obcej istnieje konieczność, każdorazowo przy spłacie odsetek, dokonywania stosownego przeliczenia waluty obcej na polską, w celu określenia wartości zadłużenia na dzień zapłaty odsetek, zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych prze NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.


Przepis art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) do stosowania, której zobowiązuje podatnika art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi, iż nie rzadziej niż na dzień bilansowy wycenia się wyrażone w walutach obcych, składniki pasywów po kursie sprzedaży stosowanym w tym dniu przez bank, z którego usług korzysta jednostka, nie niższym jednak od kursu średniego ustalonego dla danej waluty przez NBP na ten dzień. Odsetki stanowią wynagrodzenie za korzystanie przez określony czas z otrzymanego kapitału i o powstaniu zobowiązania (długu) z tytułu odsetek po stronie otrzymującego pożyczkę można mówić nie wcześniej niż po upływie okresu, za który odsetki te są wymagalne.


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze stwierdza, że stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę jest nieprawidłowe, ponieważ do wyliczenia miesięcznej wartości zadłużenia pożyczki w EURO należy stosować kurs na dzień zapłaty odsetek, a nie kurs z aktu notarialnego.


Lubuski Urząd Skarbowy