Postanowienie - Interpretacja - PD-423-39-2/GC/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.08.2005, sygn. PD-423-39-2/GC/2005, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PD-I-42181/I/18/AB/05, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące nie zaliczania do przychodów skapitalizowanych odsetek w przypadku umorzenia otrzymanej pożyczki, opisane w piśmie z dnia 19 maja 2005r. nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 19 maja 2005r. Spółka zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:

Na mocy umowy pożyczki zawartej w dniu 26 listopada 1996r. Spółka otrzymała od swojego zagranicznego udziałowca pożyczkę na działalność bieżącą. Kserokopię umowy Spółka dołączyła do wniosku.
Stosownie do postanowień umowy, Spółce został udzielony 10-letni okres karencji na spłatę pożyczki. Przez okres karencji, na ostatni dzień każdego roku odsetki były doliczane do należności głównej.
Spłata pożyczki miała nastąpić w 20 równych ratach rocznych, począwszy od 26 listopada 2006r.
Istnieje prawdopodobieństwo, że po upływie okresu karencji kwota pożyczki i odsetek zostanie Spółce umorzona.
Spółka zwróciła się z pytaniem czy w momencie umorzenia pożyczki skapitalizowane odsetki będą stanowiły przychód podatkowy Spółki?
Zdaniem Spółki w związku z tym, że odsetki nie są przez Nią płacone a jedynie doliczane do kwoty głównej pożyczki, w momencie umorzenia pożyczki nie będą one stanowiły przychodu do opodatkowania (podatkowo odsetki są obojętne). Przychodem podlegającym opodatkowaniu będzie jedynie kwota główna pożyczki.

Organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. zwanej dalej "ustawą"), przychodem jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów).
Z treści § 2 pkt 3 Umowy pożyczki z dnia 26 listopada 1996 r. wynika, że przez okres trwania karencji w spłacie pożyczki, odsetki na ostatni dzień roku będą doliczane do kwoty pożyczki.
W opisanej sytuacji będzie miała miejsce kapitalizacja odsetek, polegająca na dopisywaniu odsetek do kwoty kapitału.
Skapitalizowane odsetki zwiększają zatem kwotę zobowiązania głównego Spółki wobec pożyczkodawcy. Tym samym w sytuacji, gdy na skutek zmiany warunków umowy nastąpi umorzenie pożyczki, stosownie do postanowień powołanego przepisu w Spółce wystąpi przychód podatkowy w wysokości umorzonego zobowiązania, obejmującego zarówno pierwotnie otrzymaną kwotę pożyczki jaki i skapitalizowane odsetki.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, jest ona natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stosownie do postanowień art. 14a §4 i art. 236 §2 oraz art. 223 §1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika, opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.

Opolski Urząd Skarbowy