POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1471/DPD2/423/51/2005/EC

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.07.2005, sygn. 1471/DPD2/423/51/2005/EC, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art.14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. nr 8, poz.60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 6 maja 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dot. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych i refakturowanych przez Spółkę w związku z zawartą umową joint-venture - Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowę joint-venture z "Kontrahentem", na podstawie której w ramach wspólnego przedsięwzięcia wykonywać będzie prace projektowe, konstrukcyjne i wykonawcze dotyczące robót budowlanych związanych z budową autostrady na rzecz podmiotu, któremu udzielono koncesji na budowę("Koncesjonariusza"). Umowa ta przewiduje podział praw i obowiązków, wydatków, dochodów i strat wynikających z umów zawartych z "Koncesjonariuszem" w proporcji; Spółka-80%, Kontrahent- 20%. W przypadku, gdy Spółka będzie ponosiła więcej niż 80% kosztów, będą one:fakturowane przez Spółkę na Kontrahenta w przypadku kosztów własnych np. kosztów wynagrodzenia pracowników,bądź refakturowane na Kontrahenta w przypadku świadczeń nabywanych przez Spółkę od innych podmiotów.

Z tytułu fakturowania i refakturowania wydatków Spółka wykaże przychód równy przenoszonym wydatkom.

W świetle przedstawionych powyżej okoliczności faktycznych, Spółka zwróciła się o udzielenie informacji, czy koszty faktycznie wcześniej poniesione przez nią, tj. przed fakturowaniem lub refakturowaniem, na które składają się koszty, do których poniesienia Spółka jest zobowiązana na podstawie umowy joint-venture (80%) oraz wydatki przenoszone na Kontrahenta (20%), będą stanowiły dla niej w całości koszty uzyskania przychodów.Wydatki przypadające na Kontrahenta, zgodnie z postanowieniami umowy, będą fakturowane/ refakturowane na Kontrahenta w wykonywaniu umowy joint-venture i stanowić będą dla Spółki przychód podlegający opodatkowaniu.

W ocenie Spółki, ponoszone na podstawie umowy joint-venture wydatki związane są z jej działalnością statutową i faktycznie wykonywaną, służą osiągnięciu przychodu, istnieje zatem bezpośredni związek pomiędzy ponoszonymi kosztami, a prowadzoną działalnością gospodarczą. Natomiast fakturowanie lub refakturowanie kosztów umożliwi Spółce zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Wobec powyższego ponoszone przez Spółkę wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu, bez względu na fakt przenoszenia części wydatków na kontrahenta.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu w przedmiotowej sprawie, w kwestii dotyczącej kosztów uzyskania przychodów, znajduje zastosowanie art. 15 ust 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54 , poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1."

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów należy stwierdzić, że pomiędzy kosztami ponoszonymi przez Spółkę a prowadzoną przez nią w ramach joint-venture działalnością gospodarczą występuje bezpośredni związek. Zasadniczym celem przystąpienia przez Spółkę do umowy joint-venture jest osiągnięcie przychodów, niezbędnym zaś warunkiem ich wygenerowania jest zapewnienie ciągłości wykonywania określonych świadczeń na rzecz Koncesjonariusza, zgodnie z postanowieniami umowy regulującymi wzajemne relacje Spółki i Kontrahenta oraz Spółki, Kontrahenta i Koncesjonariusza.

Tym samym spełniona została przesłanka określona w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzależniająca zaliczenie ponoszonych wydatków od ich związku z uzyskiwanymi przez podatnika przychodami. Fakturowanie lub refakturowanie wydatków na Kontrahenta ma na celu umożliwienie Spółce zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów.

Należy ponadto stwierdzić, że Strony w ramach swobody działalności gospodarczej same mogą określać sposoby realizacji zawartych umów i rozliczenia transakcji, oraz na podstawie obopólnych ustaleń obciążać się wzajemnie poniesionymi kosztami w proporcji do posiadanego udziału w przychodach (art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa)

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (art 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa), za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie