Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. ... - Interpretacja - I-3/423/5/SK/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.01.2004, sygn. I-3/423/5/SK/2004, Lubuski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w związku z pisemnym zapytaniem spółki z o.o.

Wnoszący przedstawił stan faktyczny:
1. Spółka z o.o. należy do grupy kapitałowej, świadczy usługi dla niemieckiej firmy.
2. Rozliczenia finansowe pomiędzy podmiotami dokonywane są według wspólnego systemu rozliczeń przez firmę holenderską.
3. Dzień zapłaty faktur wystawionych w EURO ustalono na 30 dni od dnia wystawienia faktury.

W przedstawionym stanie mamy do czynienia ze szczególną sytuacją, w której przychód należny i przychód otrzymany wyrażone są w różnych walutach: EURO i PLN. Na tle takich okoliczności faktycznych Podatnik formułuje stanowisko, iż występujące różnice kursu walut między dniem uzyskania przychodów (wystawienia faktury) i dniem faktycznego otrzymania przychodów, wpływają zmniejszająco lub zwiększająco na przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Natomiast przepis art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, w sposób ogólny, na obowiązek przeliczania przychodu uzyskanego w walutach obcych na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Spółka przeliczyła w powyższy sposób uzyskany przychód.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu.

Spółka nie otrzymuje zapłaty w walucie obcej lecz w złotych polskich. Zgodnie z art. 12 ust. 2a przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Różnice kursowe mogą powstać jedynie w odniesieniu do przychodów faktycznie zrealizowanych w walutach obcych i wartościach pieniężnych wyrażonych w walutach obcych. W przypadku Spółki przyjęcie, że prawidłowym jest zmniejszenie przychodu o powstałe różnice ujemne i jednoczesne zwiększenie przychodu należnego o powstałe różnice dodatnie nie jest prawidłowe w związku z otrzymywaniem zapłaty w polskich złotych a nie w EURO. Występujące nadpłata bądź niedopłata powinny być rozliczone w ramach innych transakcji z kontrahentem zagranicznym.

Nie jest możliwe dokonanie przez Urząd Skarbowy, w drodze informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, jednoznacznej oceny, czy sposób rozliczania się Spółki jest prawidłowy w świetle art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - "przychodem są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe". Dla dokonania takiej oceny niezbędne jest bowiem przedłożenie umowy zawartej na świadczone usługi uszlachetniania na rzecz niemieckiej firmy oraz dowodów dotyczących rozliczenia danej transakcji.

Lubuski Urząd Skarbowy