Pismem z dnia 17 listopada 2003 r. /bez numeru/ Spółka zwróciła się o udzielenie informacji dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1... - Interpretacja - PDP-423/27-2/03

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2003, sygn. PDP-423/27-2/03, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 17 listopada 2003 r. /bez numeru/ Spółka zwróciła się o udzielenie informacji dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm./ w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ujemnych różnic kursowych ustalonych od spłaconych rat kapitałowych.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka w 2002 r. zakupiła nieruchomość /prawo wieczystego użytkowania oraz budynek/. Celem spłaty zobowiązań wynikających z umowy kupna sprzedaży nieruchomości zaciągnęła kredyt dewizowy w EURO. Otrzymany kredyt był spłacany w ratach miesięcznych do lipca 2003 r. W miesiącu sierpniu został zaciągnięty w kolejnym banku nowy kredyt na spłatę pozostałych rat. Pomiędzy dniem otrzymania kredytu na zakup nieruchomości i dniami spłaty tego kredytu wystąpiły ujemne różnice.
W związku z przedstawioną sytuacją Spółka prosi o udzielenie informacji, czy ustalone ujemne różnice kursowe od spłaconych rat kapitałowych, jak również ustalone w momencie spłaty poprzedniego kredytu zaciągniętym nowym kredytem stanowią koszty uzyskania przychodów.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - stanowiącej odpowiedź w sprawie.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych , a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowaniem kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

W przypadku zaciągnięcia kredytu różnice kursowe powstają, jeżeli pomiędzy dniem otrzymania kredytu i dniem jego faktycznej spłaty występują różne kursy walut. Sytuacja taka może mieć miejsce wyłącznie przy spłatach kredytów zaciągniętych w walutach obcych.

Spośród wymienionych w art. 16 ust. 1 rodzaju kosztów i wydatków jako nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów zostały wymienione w pkt 12 różnice kursowe od pożyczek/kredytów zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Różnice kursowe od rat kapitałowych spłacanych po oddaniu inwestycji do używania są kosztem uzyskania przychodów.

Na podstawie przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego oraz dołączonych do pisma materiałów ustalono:

Spółka zaciągnęła kredyt na zakup nieruchomości w dniu 18 lutego 2002 r. W tym samym dniu /18.02.2002/ nieruchomość przyjęto na stan środków trwałych i oddano do użytkowania. Kredyt został zaciągnięty w EURO. Spłatę rat kredytowych w umowie określono w EURO. Również w umowie zawartej o nowy kredyt, realizację spłaty kapitału poprzedniego kredytu określono w EURO.

W związku z powyższym Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż ujemne różnice kursowe powstałe wskutek różnicy kursu walut pomiędzy dniem otrzymania kredytu dewizowego /przeznaczonego na zakup nieruchomości/, a dniem jego spłaty - również nowym kredytem stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu