Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego odpowiadając w trybie art. 14a ustawy z dn. 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. N... - Interpretacja - US 72/ROP1/423/54/04/PS

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.02.2004, sygn. US 72/ROP1/423/54/04/PS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego odpowiadając w trybie art. 14a ustawy z dn. 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) na zapytanie Spółki z dnia 8 stycznia 2004 r. informuje, że nie potwierdza stanowiska Spółki zawartego w przedmiotowym piśmie.

Zaciągnięcie pożyczki - zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) - nie stanowi przychodu Spółki, również późniejsza ewentualna jej spłata zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 10 ww. ustawy nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. W związku z tym sam fakt zaciągnięcia pożyczki oraz późniejszy jej zwrot jest zdarzeniem podatkowo neutralnym nie powodującym powstania przychodu i kosztów uzyskania.

Przychód podatkowy powstanie jednak zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 3a ww. ustawy, w przypadku umorzenia lub przedawnienia zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów) z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.

Sytuacja taka występuje w przedmiotowym zapytaniu. Spółka zaciągnęła pożyczkę dewizową w 1996 r. od podmiotu z siedzibą w Niemczech, jednak nie była ona spłacana i w 2003 r. została umorzona. Pożyczka była wyceniana wg odpowiedniego kursu na koniec każdego roku rozliczeniowego dla celów bilansowych. Powstałe w ten sposób różnice kursowe - ujemne lub dodatnie - nie były realizowane i tym samym nie były zaliczane do kosztów lub przychodów podatkowych.

Nie można zgodzić się ze stanowiskiem Spółki, że wszystkie różnice kursowe naliczane do celów bilansowych stają się zrealizowane w dniu umorzenia zobowiązania i podlegają zaliczeniu odpowiednio do kosztów i przychodów podatkowych ponieważ nie zostały one zrealizowane w momencie umorzenia pożyczki.

Kwestie zaliczania do przychodów lub kosztów podatkowych różnic kursowych regulują przepisy art. 12 ust. 1 i 3 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do postanowień w nich zawartych należy stwierdzić, że różnice kursowe (w rozumieniu podatkowym) powstałyby w sytuacji gdyby spółka dokonywała spłaty pożyczki zaciągniętej w walucie obcej. Tylko wówczas miałyby zastosowanie ww. przepisy dotyczące wystąpienia kosztów lub przychodów podatkowych z tytułu różnic kursowych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w przedmiotowym zapytaniu wynika, że sytuacja taka nie miała miejsca. W związku z powyższym w dniu umorzenia pożyczki wystąpi w Spółce przychód w wysokości określonej w art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie