Kwoty otrzymane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego (...) sp. z o.o. z tytułu partycypacji w kosztach budowy mieszkań (art. 29 ustawy z 26.10.95... - Interpretacja - PD I/423-6/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.02.2004, sygn. PD I/423-6/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Kwoty otrzymane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego (...) sp. z o.o. z tytułu partycypacji w kosztach budowy mieszkań (art. 29 ustawy z 26.10.95 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego) stanowią przychód Towarzystwa w dacie ich otrzymania.

Tym samym nie potwierdza się stanowiska Jednostki, zgodnie z którym przychody pochodzące z ww. źródła należy ujmować, do celów podatku dochodowego od osób prawnych, od momentu oddania do użytku wybudowanych budynków - proporcjonalnie do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych i do udziału otrzymanych środków w wartości budynków (tj. analogicznie jak w art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości). Zasady ustalania przychodu wchodzącego do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych określa art. 12 ustawy z 15.02.92 r., który, w tym zakresie, nie koresponduje z postanowieniami prawa bilansowego (ustawą o rachunkowości). Nie można także przyjąć, że kwoty otrzymane tytułem udziału w kosztach budowy są zaliczkami na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w przyszłości (art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p.), co stanowiłoby podstawę przesunięcia w stosunku do nich daty obowiązku podatkowego. Stosownie do art. 27 ust. 1 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, podstawowym źródłem przychodów TBS-ów są czynsze i inne należności wynikające z najmu wybudowanych domów i mieszkań. Z kolei ani z Państwa pisma, ani z ustawy z 26.10.95 r. nie wynika, iżby wpłacane przez osoby trzecie należności z tytułu partycypacji w kosztach budowy budynków miały bezpośredni związek z wysokością czynszów płaconych przez lokatorów (tzn. np. zmniejszałyby wysokość czynszu w pewnym okresie).

Przepis art. 12 ust. 4 pkt 1 nie znajduje zatem zastosowania w przedmiotowej sprawie, a więc w przypadku gdy nie jest wystawiana faktura ani rachunek dla partycypantów, to - niezależnie od tego, czy przychody te potraktować jako przychody z działalności gospodarczej (art. 12 ust. 3 i 3a), czy inne (art. 21 ust 1) - należy je ujmować w miesiącu faktycznego otrzymania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach