Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, po... - Interpretacja - IS.I/3-423/6/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.03.2004, sygn. IS.I/3-423/6/04, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informacji udzielonej jednostce przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mielcu pismem z dnia 21.01.2004 r. (znak: US-V-423/18/03/04) o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka jawna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji i sprzedaży wyrobów gotowych, w ramach restrukturyzacji działalności zamierza utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której celem będzie "przejęcie" dotychczasowej działalności spółki jawnej. W tym celu spółka jawna w ramach aportu do nowo utworzonej spółki z o.o. chce wnieść: sześć kontenerów, dwa regały, wózek paletowy i podnośnik do bębnów, dwa zestawy komputerowe, dwa komputery przenośne, wyposażenie biurowe i zestaw telefoniczny, wystarczającą zdaniem spółki do zapewnienia składowania materiałów, dokonywania sprzedaży oraz wykonywania obsługi administracyjnej spółki z o.o. Spółka z o.o. dodatkowo wynajmie część (15 %) powierzchni biurowej w lokalu należącym do spółki jawnej (ok. 20 m2) oraz część magazynową (ok. 105 m2), gdyż wniesienie lokalu (wraz z gruntem) do spółki z o.o. w formie aportu, zdaniem spółki, jest na chwilę obecną nieuzasadnione. W związku z tym spółka zapytuje, czy ww. składniki majątkowe stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Natomiast przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - (art. 4a pkt 3 ww. ustawy) odpowiada pojęciu przedsiębiorstwa w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Jak z powyższego wynika, zorganizowana część mienia przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który może stanowić odrębnie zakład mogący realizować zadania gospodarcze. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić (zorganizować) odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Konkludując stwierdzić zatem należy, iż poszczególne składniki materialne i niematerialne muszą być połączone czynnikiem organizacyjnym, którego wartość uwzględniona jest również przy wycenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym wniesione aportem przez spółkę jawną do spółki z o.o. ww. wymienione składniki majątku nie spełniają wymogów zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu wyżej cytowanego art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Izba Skarbowa w Rzeszowie