w zakresie ustalenia skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo - akcyjnej w spółkę z o.o. dla Wnioskodawcy będącego akcjonariuszem spół... - Interpretacja - IBPBI/2/423-428/13/BG

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2013, sygn. IBPBI/2/423-428/13/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

w zakresie ustalenia skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo - akcyjnej w spółkę z o.o. dla Wnioskodawcy będącego akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. BKIP w dniu 04 kwietnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo - akcyjnej w spółkę z o.o. dla Wnioskodawcy będącego akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 marca 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo - akcyjnej w spółkę z o.o. dla Wnioskodawcy będącego akcjonariuszem spółki komandytowo - akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (Wnioskodawca) jest spółką kapitałową prawa polskiego. Spółka rozważa zostanie akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (SKA), w której komplementariuszem zostanie inny podmiot niż Wnioskodawca. Z tytułu prowadzonej działalności SKA będzie uzyskiwać przychody z działalności gospodarczej, w tym ze sprzedaży aktywów. W przyszłości możliwe jest przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Na skutek wspomnianego przekształcenia dotychczasowe akcje (stanowiące odzwierciedlenie prawa Wnioskodawcy z tytułu uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej) w SKA zostaną zamienione na udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Na moment przekształcenia nie nastąpi zwiększenie majątku (kapitałów) jakim dysponować będzie spółka z o.o. W związku z przekształceniem Wnioskodawca nie otrzyma żadnej wypłaty.

Konsekwencją opisanego przekształcenia będzie również to, że Wnioskodawca posiadać będzie w tej samej wysokości prawa majątkowe do udziału w majątku tego samego podmiotu, z tą jedyną różnicą, że przed przekształceniem te prawa stanowiły akcje w spółce komandytowo -akcyjnej a po przekształceniu będą to udziały w spółce z o.o.

W wyniku planowanego przekształcenia wszystkie składniki majątkowe przysługujące SKA, zarówno o charakterze pieniężnym (takie m.in. jak środki pieniężne, wierzytelności), jak i niepieniężnym (takie przykładowo jak środki trwałe), które zostały wcześniej nabyte, wytworzone, uzyskane przez SKA w trakcie działalności będą przysługiwać sp. z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekształcenie SKA w spółkę z o.o. będzie dla Spółki neutralne z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych, tj. zdarzenie to nie będzie skutkować powstaniem dochodu / przychodu podlegającego opodatkowaniu...

Zdaniem Spółki, przekształcenie SKA w spółkę z o.o. będzie dla Spółki neutralne z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych, tj. zdarzenie to nie będzie skutkować powstaniem dochodu/przychodu podlegającego opodatkowaniu.

W myśl art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. dalej KSH), spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Stosownie do art. 552 KSH spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

Z kolei na podstawie art. 553 KSH spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, a wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Zgodnie z przytoczonym przepisem, Wnioskodawca stanie się udziałowcem spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia SKA z mocy samego prawa, tj. bez konieczności podejmowania żadnych czynności innych niż złożenie oświadczenia o uczestnictwie w przekształceniu.

W rozumieniu cyt. przepisów w wyniku przekształcenia nie dochodzi do likwidacji spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy ustrojowej (prawnej). Stąd też w przypadku przekształcenia nie mamy do czynienia z zasadą sukcesji uniwersalnej a zasadą kontynuacji, bowiem nie występują tutaj dwa różne podmioty (tak m.in. A. Szumański w Prawo Spółek W. Pyzioł, A. Szumański, I. Weiss, str. 886-887, Bydgoszcz-Kraków 2004).

Sytuacja majątkowa Spółki nie ulegnie zmianie na skutek przekształcenia SKA w sp. z o.o. W szczególności Spółka w wyniku przekształcenia, o którym mowa w zdarzeniu przyszłym nie uzyska żadnej korzyści (przysporzenia) majątkowego. Dotychczasowe akcje w SKA zostaną jedynie zamienione na udziały w sp. z o.o. Zarówno przed, jak i po przekształceniu, Spółka posiadać będzie prawo majątkowe inkorporujące tytuł udziałowy w tym samym podmiocie - jedyną różnicą jest fakt, że przed przekształceniem tymi prawami majątkowymi będą akcje w SKA, natomiast po przekształceniu będą to udziały w spółce z o.o.

W konsekwencji w wyniku przekształcenia Spółka zarówno nie otrzyma żadnego majątku od spółki przekształcanej (tutaj SKA) bowiem nie dochodzi do jej likwidacji jak również nie uzyska żadnego realnego i nowego przysporzenia z tytułu uczestnictwa w spółce przekształconej, skoro, jak wskazano powyżej dotychczasowe jej akcje zostaną jedynie zamienione na udziały w sp. z o.o.

Wobec powyższego brak jest, zdaniem Spółki przychodu, który mógłby być opodatkowany bądź na zasadach ogólnych (art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zm., dalej updop)), bądź jako przychód/dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 updop).

W szczególności, należy wskazać, że po stronie Spółki nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, zgodnie z którym przychodem jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część ().

Przekształcenie spółki handlowej w inną spółkę handlową nie wiąże się z obowiązkiem wnoszenia jakichkolwiek wkładów przez wspólników spółki przekształcanej (tutaj SKA), którzy stają się wspólnikami spółki przekształconej (tutaj spółka z o.o.). Jak już wyżej zaznaczono, przekształcanie skutkuje jedynie zmianą formy w jakiej prowadzona jest działalność. Stąd też majątek potrzebny do kontynuacji prowadzenia tej działalności jest przejmowany przez spółkę przekształconą na mocy powołanych powyżej regulacji KSH i nie dochodzi do wnoszenia wkładów przez wspólników celem wyposażenia w majątek spółki przekształconej.

W tym świetle nie jest spełniona dyspozycja powołanego przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7, gdyż Spółka nie będzie wnosiła żadnego wkładu do spółki kapitałowej (sp. z o.o.), a tym bardziej nie będzie wnosiła wkładu niepieniężnego. Zatem art. 12 ust. 1 pkt 7 updop nie znajdzie zastosowania w opisanym zdarzeniu przyszłym.

Z kolei na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 updop ustawodawca wskazuje, że przekształcenie może skutkować powstaniem przychodu do opodatkowania, jedynie gdy dochodzi do przekształcenia spółki kapitałowej, w której istnieją niepodzielone zyski w spółkę osobową.

W takiej sytuacji wartość tych niepodzielonych zysków stanowi, na moment przekształcenia, przychód podlegający opodatkowaniu. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym przepis ten jednak nie znajdzie zastosowania, bowiem planowane jest przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową a nie jak wskazuje przepis spółki kapitałowej w spółkę osobową. Co więcej, przepis ten, zdaniem Wnioskodawcy, wskazuje, że intencją ustawodawcy było zapewnienie neutralności podatkowej przekształceń spółek z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej z niepodzielnymi zyskami w spółkę osobową.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych tj. przykładowo w:

  • interpretacji z dnia 11 czerwca 2010 r. (sygn. IPPB1/415-304/10-2/ES) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że Z powyższego wynika, że podatnicy wspólnicy spółki przekształcanej nie uzyskują dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, ponieważ majątek spółki przekształcanej (wyodrębniony majątek jej wspólników) nie ulega likwidacji i zwrotowi podatnikowi do majątku osobistego, lecz jest majątkiem przekształconej spółki akcyjnej. Przekształcenie spółki jawnej w spółkę akcyjną to proces zmierzający do zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa. Tym samym u wspólnika przekształcanej spółki jawnej nie powstaje w chwili przekształcenia zobowiązanie podatkowe od dochodów (przychodów) ze zbycia majątku przekazanego do majątku spółki przekształconej (spółki akcyjnej), ani dochodów (przychodów) z tytułu nabycia akcji spółki przekształconej. Reasumując należy stwierdzić, iż w opisanym we wniosku stanie faktycznym, u Wnioskodawcy w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę akcyjną nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu,
  • w interpretacji z dnia 8 marca 2010 r. (sygn. IBPBII/2/415-1232/09/HS), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową jest neutralnie podatkowo dla wspólników spółki przekształcanej (...) u udziałowca przekształcanej spółki osobowej nie powstaje w chwili przekształcenia zobowiązanie podatkowe od dochodów (przychodów) z udziałów przekazanych do majątku spółki przekształconej (spółki z o. o.),
  • w interpretacjach z dnia 4 czerwca 2010 r. (sygn. ILPB3/423-240/10-2/JG) i 10 marca 2011 r. (sygn. IPPB3/423-894/10-4/DP) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w całości podzielił stanowisko zaprezentowane przez podatników, że przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową nie podlega opodatkowaniu na podstawie updop.
  • w interpretacji z dnia 25 lipca 2012r. (sygn. IPPB3/423-305/12-2/DP) Dyrektor Izby w Warszawie potwierdził, że w razie przekształcenia SKA w Sp. z o.o. nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu.

Reasumując, zdaniem Spółki, przekształcenie SKA w sp. z o.o. będzie dla niej neutralne podatkowo, w szczególności po stronie Spółki nie wystąpi przychód/dochód do opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 983 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach