W odpowiedzi na Wasze pismo z dn. 25.11.2003 r. (data wpływu do tut. organu 28.11.2003 r.), nr pisma - bez znaku, uzupełnione pismem z dn. 10.12.2003 ... - Interpretacja - DP-423/44/2003

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.12.2003, sygn. DP-423/44/2003, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Wasze pismo z dn. 25.11.2003 r. (data wpływu do tut. organu 28.11.2003 r.), nr pisma - bez znaku, uzupełnione pismem z dn. 10.12.2003 r. (data wpływu do tut. organu - 11.12.2003 r.), nr pisma - bez znaku , w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926, ze zm.), wyjaśnia:

Do przychodów uzyskiwanych przez podmioty (takie jak Wasze Stowarzyszenie), których dochody są zwolnione od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 - 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) ma zastosowanie art. 15 ust. 1 tej ustawy, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Według stanowiska prezentowanego w wielu orzeczeniach przez NSA konstrukcja kosztów uzyskania przychodów, określona w art. 15 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oparta jest na swoistej konstrukcji klauzuli generalnej. Aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki:1) wydatki muszą być poniesione w celu osiągnięcia przychodów,2) nie są wyłączone przez art. 16 ust. 1 ww. ustawy,3) wykazanie przez Podatnika bezpośredniego związku wydatków z prowadzoną działalnością gospodarczą, bądź realizacją zadań statutowych.

Kosztami uzyskania ww. przychodów będą więc koszty działalności gospodarczej, koszty związane z realizacją zadań statutowych i koszty funkcjonowania Podatnika. Ponosząc różne wydatki, podmioty korzystające ze zwolnień przedmiotowych, powinny je rozpatrywać najpierw pod kątem, czy łączą się one z przychodem i czy w świetle ustawy podatkowej stanowią koszty uzyskania przychodów. Wydatki, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, z uwagi na fakt, że zostały wymienione w art. 16 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym zwiększają dochód, którego równowartość będzie korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego pod warunkiem, że wydatek ten będzie związany z celami statutowymi.

Do tej grupy wydatków, zdaniem tut. Organu należy zaliczyć składkę członkowską zapłaconą przez Wasze Stowarzyszenie (...), która nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, z uwagi na fakt, że została wymieniona w art. 16 ust. 1 pkt 37 cytowanej wyżej ustawy o podatkudochodowym od osób prawnych (składka na rzecz organizacji, do której przynależność Podatnika nie jest obowiązkowa) i zwiększa ona dochód Stowarzyszenia, którego równowartość będzie korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 4, z zastrzeżeniem ust. 1a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. zwolnienia od podatku dochodowego dochodów w części przeznaczonej na cele statutowe w zakresie działalności naukowej i oświatowej, ponieważ przynależność Stowarzyszenia do (...) chociaż nieobowiązkowa jest koniecznym czynnikiem służącym realizacji zadań statutowych, między innymi wpływa na wzrost poziomu nauczania języka angielskiego w Polsce.

Natomiast wydatek, który nie jest związany z celami statutowymi Stowarzyszenia oraz w świetle art. 16 ust. 1 ustawy nie jest zaliczany do kosztów uzyskania przychodów, będzie podlegał opodatkowaniu.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto