Czy Spółce będzie przysługiwać prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki lub/i kredytu zaciągniętych na zakup udziałów l... - Interpretacja - IPPB3/423-686/12-2/EŻ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 15.11.2012, sygn. IPPB3/423-686/12-2/EŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy Spółce będzie przysługiwać prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki lub/i kredytu zaciągniętych na zakup udziałów lub akcji w spółkach zagranicznych, w momencie zapłaty lub kapitalizacji tych odsetek w zakresie w jakim odsetki te nie będą podlegać ograniczeniom wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07.09.2012r. (data wpływu 10.09.2012r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów podatkowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.09.2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów podatkowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest podmiotem należącym do międzynarodowej grupy C. prowadzącej działalność gospodarczą głównie w zakresie produkcji i sprzedaży cementu, betonu oraz kruszyw. Biorąc pod uwagę planowane zmiany organizacyjne wewnątrz grupy, Spółka planuje przejęcie spółek zagranicznych należących do grupy C. m.in. poprzez nabycie w nich udziałów lub akcji. Na chwilę obecną Spółka rozważa następujące sposoby sfinansowania planowanych inwestycji: (1) częściowo własnymi środkami finansowymi, (2) pożyczkami z grupy lub (3) kredytami bankowymi (niewykluczone, iż Spółka będzie łączyć różne źródła finansowania). Od udzielonych pożyczek lub/i kredytów Spółka będzie płacić lub kapitalizować odsetki. Na tym etapie, Spółka nie jest wstanie wskazać, który podmiot z grupy udzieli Spółce potencjalnej pożyczki.

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie

Czy Spółce będzie przysługiwać prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki lub/i kredytu zaciągniętych na zakup udziałów lub akcji w spółkach zagranicznych, w momencie zapłaty lub kapitalizacji tych odsetek w zakresie w jakim odsetki te nie będą podlegać ograniczeniom wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W przypadku niewystarczających środków własnych, zaciągnięcie pożyczki lub/i kredytu będzie niezbędne w celu sfinansowania nabycia udziałów lub akcji w spółce zagranicznej. Z kolei nabycie udziałów winnym podmiocie niewątpliwie będzie miało na celu zwiększenie w przyszłości przychodów podatkowych Spółki, w tym z tytułu otrzymania przychodu z tytułu ewentualnego zbycia tych udziałów lub akcji w przyszłości lub pośrednio poprzez wykorzystanie efektu synergii znajdującej odzwierciedlenie w zwiększeniu przychodów ze sprzedaży produktów/ towarów Spółki. W rezultacie poniesienie przez Spółkę kosztów z tytułu odsetek od pożyczki lub/i kredytu zaciągniętych w celu sfinansowania nabycia udziałów lub akcji w podmiocie zagranicznym będzie zasadne z ekonomicznego punktu widzenia i będzie miało na celu uzyskanie przychodów podatkowych w przyszłości. W efekcie koszty te będą spełniały definicję kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT.

W przypadku odsetek, co do zasady stają się one kosztem uzyskania przychodów nie w momencie ich naliczenia, lecz w momencie:

  • zapłaty - co wynika z przepisów art. 16 ust. 1 pkt 11 Ustawy o CIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów), lub
  • kapitalizacji, co również wynika z cytowanego powyżej art. 16 ust. 1 pkt 11 Ustawy o CIT, a dodatkowo wskazuje na to art. 16 ust. 1 pkt 10 lit a Ustawy o CIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) (...). Stanowisko to zostało potwierdzone między innymi w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 29 maja 2012r., (sygn. IPPB3/423-170/12-4/EŻ), który podkreślił, iż z datą kapitalizacji odsetki tracą odrębny od kwoty głównej byt prawny (tj. stają się częścią kwoty głównej ze wszelkimi tego konsekwencjami). W rezultacie, w momencie ostatecznego rozliczenia nie mamy już do czynienia ze spłaconymi odsetkami, a jedynie ze spłatą powiększonej kwoty głównej pożyczki. Wynika z tego, że kapitalizacja wywiera ten sam skutek prawny, co za płata zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty.

Z powyższego wynika zatem, że odsetki, co do zasady, stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji. Należy również podkreślić, iż art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy o CIT, odnoszący się do wydatków związanych z objęciem lub nabyciem udziałów/akcji nie ma zastosowania do odsetek od pożyczek/kredytów finansujących nabycie udziałów lub akcji. Zgodnie z tym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce (...); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji ().

Kluczowe pytanie, na które należy odpowiedzieć, to czy w świetle tego ostatniego przepisu wydatki ponoszone na spłatę odsetek od pożyczki lub/i kredytu zaciągniętych w celu sfinansowania nabycia udziałów lub akcji można by kwalifikować jako wydatki na nabycie udziałów/akcji i jako takie zaliczyć w koszty uzyskania przychodów dopiero w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów/akcji, czy też należy raczej uznać, że są to wydatki innego rodzaju (jedynie związane z nabyciem udziałów/akcji) i w związku z tym podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Powyższa kwestia została rozstrzygnięta przez Ministra Finansów w wydanej w dniu 7 sierpnia 2002r. urzędowej interpretacji (sygn. PB4/AK-8211-6905-192/02), w której stwierdzono, iż należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego tez odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji.

Biorąc powyższe pod uwagę odsetki od pożyczek/kredytów finansujących nabycie udziałów/akcji maja zbyt pośredni związek z samym nabyciem udziałów/akcji aby traktować je jako wydatki na objęcie lub nabycie udziałów () te bowiem muszą być bezpośrednio związane z objęciem/nabyciem udziałów tj warunkować ich skuteczne nabycie/objęcie. Przykładowo takim bezpośrednio związanym wydatkiem będą opłaty notarialne prowizja maklerska bądź tez podatek od czynności cywilnoprawnych (o ile jest należny), bez poniesienia których skuteczne nabycie udziałów nie byłoby w ogóle możliwe Natomiast odsetki od pożyczek/kredytów finansujących nabycie udziałów, mimo iż pozostają w związku z takim nabyciem, nie warunkują jego skuteczności (tj. ich poniesienie nie jest warunkiem koniecznym do nabycia udziałów/akcji). Biorąc powyższe pod uwagę, należ uznać, iż odsetki od pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie udziałów lub akcji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy o CIT i stają się kosztem uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji zgodnie z art. 16 ust 1 pkt 11 tej ustawy.

Należy podkreślić, iż jedynym przypadkiem, który ograniczałby prawo Spółki do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych lub skapitalizowanych odsetek od pożyczki, było by zaistnienie ograniczeń wynikających z tzw. cienkiej kapitalizacji, którą reguluje art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 Ustawy o CIT, który nie jest jednak przedmiotem niniejszego pytania.

Spółka nabywa majątek służący osiąganiu przychodów z działalności gospodarczej, a więc zostaje zachowany związek płaconych/kapitalizowanych odsetek z przychodami Spółki. Spełniony zatem jest warunek wymieniony w art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ze wydatki mają być związane z osiąganymi przychodami. Jednocześnie, żaden przepis art. 16 ust 1 nie ogranicza możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów/akcji, z zastrzeżeniem wyłączeń wynikających z art. 16 ust 1 pkt 60 i 61 Ustawy o CIT.

Należy podkreślić, iż w tym zakresie ukształtowała się jednolita linia interpretacyjna. Powyższe stanowisko zostało wielokrotnie potwierdzone przez Ministra Finansów w wydanych indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego jak również w wyrokach sądów. Między innymi:

  • w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie dniu 20 marca 2012r. (sygn. IPPB3/423-1092/11-2/MC),
  • w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 15 marca 2012r. (sygn. IBPBI/2/423-1482/11/AK),
  • w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 13 marca 2012 (sygn. IPPB5/423-1182/11-2/ IŚ),
  • w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 5 grudnia 2011 (sygn. IBPBI/2/423-1115/11/ MS),
  • w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 14 września 2010r. (sygn. IBPBI/2/423-830/10/CzP),
  • w wyroku wydanym przez Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 7 kwietnia 2006r. (sygn. II FSK 508/05),
  • w wyroku wydanym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w dniu 4 czerwca 2008r. (sygn. I SA/Bk 120/08).

Ponadto należy podkreślić, iż Spółka uzyskała indywidualną interpretację prawa podatkowego w podobnym stanie faktycznym wydaną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w dniu 26 października 2005 roku.

Reasumując, Spółce przysługuje prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od pożyczki lub/i kredytu zaciągniętych na nabycie udziałów lub akcji w podmiocie zagranicznym, w momencie zapłaty lub kapitalizacji tych odsetek, pod warunkiem, że nie będą zachodziły okoliczności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 Ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, w tym zakresie odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 488 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie