Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005-0040/05

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.08.2005, sygn. BI/005-0040/05, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Jedynym udziałowcem spółki z o.o. jest gmina. Spółka realizuje zadania w zakresie zarządu lokalami użytkowymi stanowiącymi majątek własny spółki oraz zarządzania nieruchomościami wspólnot mieszankowych. Obecnie postanowiono dokonać podziału spółki z o.o., w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (podział przez wydzielenie). W wyniku podziału 10 nieruchomości, spośród 11 będących własnością spółki zostanie wydzielona ze spółki a następnie wniesiona do innej należącej do gminy spółki z o.o. W wyniku podziału w dzielonej spółce pozostałaby jedna nieruchomość oraz inne składniki majątkowe niezbędne do realizacji zadania polegającego na zarządzaniu nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Obowiązujący od 1 stycznia 2003r. przepis art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15.02.1992r. stanowi, że w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - przychodem jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2-3 stosuje się odpowiednio.

Wraz z ustaleniem przychodu należy określić też koszty jego uzyskania. Koszty te określa się w oparciu o dodany od 1 stycznia 2003 r. art. 15 ust. 1ł ustawy z dnia 15.02.1992r. Zgodnie z jego brzmieniem kosztami uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy, są wydatki, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, poniesione na nabycie składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane.

Reasumując - mimo iż spółka dzielona (na dzień podziału) nie uzyskuje realnego przychodu, przychód taki dla celów podatkowych w tej spółce powstanie, o ile przejmowany majątek (a także majątek pozostający w spółce, w przypadku podziału przez wydzielenie) nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega dochód stanowiący różnicę pomiędzy wartością rynkową przekazywanego majątku, a wydatkami poniesionymi na jego nabycie. Przy czym wydatki te podlegają pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne. Uzyskany dochód opodatkowany jest na zasadach ogólnych, czyli wg stawki podatku określonej w art. 19 ust. 1 ustawy.

Izba Skarbowa w Gdańsku