W związku z otrzymaniem od Spółki zapytania z dnia 27.07.2004 r. (wpłynęło do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 28.07.2004 r.) - złożonego w trybie... - Interpretacja - US72/ROP1/423/567/04/AW

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.08.2004, sygn. US72/ROP1/423/567/04/AW, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z otrzymaniem od Spółki zapytania z dnia 27.07.2004 r. (wpłynęło do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 28.07.2004 r.) - złożonego w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje co następuje:

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż podpisała umowę najmu na samochód osobowy będący własnością osoby fizycznej na czas nieokreślony bez opcji zakupu - jest to zwykła umowa najmu. Wynajmujący będzie opłacał od dochodów z najmu podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Spółka pyta:

czy ograniczenie określone w art. 16 ust. 1 pkt. 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy również samochodów używanych na podstawie umowy najmu?

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 51 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków, z zastrzeżeniem pkt. 30, z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, której obowiązujący wzór został określony w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04.12.2000 r. w sprawie określenia wzoru ewidencji przebiegu pojazdu (Dz. U. Nr 108, poz. 1152).

Raty płacone przez Spółkę z tytułu czynszu najmu są niewątpliwie ratami z tytułu używania samochodu osobowego na co wskazuje wykładnia językowa w/w przepisu. Ponieważ ustawodawca na gruncie prawa podatkowego nie definiuje pojęcia "wydatków z tytułu używania", odwołać się należy do słownika języka polskiego, w którym, przez "wydatek" należy rozumieć "sumę, która ma być wydana", albo "sumę wydaną na coś", natomiast "używać" oznacza "stosować coś, użytkować, posługiwać się czymś, robić z czegoś użytek" (Słownik Współczesnego Języka Polskiego pod.red. Bogusława Dunaja, Warszawa 1996, s. 1200 i 1262.).

Są to zatem wszelkie sumy wydane w związku z posługiwaniem się rzeczą, korzystaniem z rzeczy. Wydatki z tytułu czynszu za najem jako opłata za możliwość korzystania z rzeczy mieszczą się w tym pojęciu.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego MUS stoi na stanowisku, iż Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w przypadku najmu samochodów osobowych stanowiących składniki majątkowe wynajmującego, wszelkie poniesione i udokumentowane wydatki z tytułu użytkowania (w tym czynsz najmu), w wysokości jednak nie wyższej niż odpowiadająca kwocie wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Zatem ograniczenie określone w art. 16 ust. 1 pkt. 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy również samochodów używanych na podstawie umowy najmu.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie