Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (D... - Interpretacja - PD-II-423/7/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.02.2004, sygn. PD-II-423/7/04, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 17.01.2004 r. (data wpływu 23.01.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje, co następuje:

Artykuł 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej updop, w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku stanowi, że podatnicy, nie mając na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowego tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 21 ust. 1 updop podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów m.in. z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym równieżze sprzedaży tych praw, należności za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzeń, z tytułu usług reklamowych - ustala się w wysokości 20% przychodów. Jednocześnie zgodnie z art. 21 ust. 2 updop w przypadku, gdy podatnik uzyskujacy tego rodzaju dochody ma siedzibę w państwie z którym Rzeczpospolita Polska ma podpisaną, umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, podatek ten wynika z tej umowy.

Artykuł 12 ust. 1 umowy z dnia 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polska, a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2003 r. Nr 216, poz. 2120) stanowi: "Należności licencyjne, powstające w Umawiającym się Państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie". Z kolei ustęp 2 w art. 12 jest przepisem szczególnym wobec ust. 1 i jego treść: "Jednakże należności licencyjne, o których mowa w ustępie 1 tego artykułu, mogą być także opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają i zgodnie z jego ustawodawstwem, ale jeżeli odbiorca jest osobą uprawnioną do należności licencyjnych, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5% kwoty brutto należności licencyjnych" - wskazuje, że dopuszczalne jest opodatkowanie w Polsce (państwie źródła) taka stawka każdej należności, jeśli pochodzi ona z terytorium Polski i przekazywana jest osobie uprawnionej (rezydentowi w Holandii), jeżeli prawo polskie przewiduje opodatkowanie takiego przychodu.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że odbiorca jest osoba uprawniona do należności licencyjnych, więc zastosowanie powyższego artykułu, pod warunkiem przedstawienia certyfikatu rezydencji na 2004 rok, stosownie do zapisu art. 26 ust. 1 updop, będzie mieć miejsce.Wypłaty na fundusz reklamowy podlegają opodatkowaniu również według stawki 5% podatku od kwoty brutto wedle przytoczonego powyżej art. 12 ust. 2 umowy oraz w świetle punktu 11 Komentarza do art. 12 ust. 2 Modelowej Konwencji OECD który mówi, że w sytuacji gdy w umowie franchisingowej jeden z elementów stanowi pozycję główna kontraktu, a pozostałe elementy są uboczne, to dla całej kwoty wynagrodzenia stosuje się taka normę opodatkowania, jak dla elementu głównego. W tym przypadku za element uboczny uważa się składki na fundusz reklamowy, które są integralną, częścią umowy franchisingowej. Ponadto tutejszy organ podatkowy informuje, że odpowiedź na pytanie dotyczące podatku od towarów i usług zostanie udzielona w odrębnym piśmie.

Małopolski Urząd Skarbowy