W piśmie Podatnika został sformułowany następujący stan faktyczny: - Interpretacja - ZD/423-294/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.12.2004, sygn. ZD/423-294/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W piśmie Podatnika został sformułowany następujący stan faktyczny:

Wnioskująca jest zainteresowana nabyciem środków trwałych od innej spółki. Środkite zostały sfinansowane w części (około 35%) z Ekofunduszu. Cena nabycia środków trwałychod przedsiębiorstwa będzie niższa od ich dotychczasowej wartości księgowej, jak i może być inna niż wartość rynkowa składników majątkowych ww. przedsiębiorstwa. Ponadto środki trwałe (siłownie wiatrowe), na zakup których zbywca otrzymał dotację, nie zostały w pełni zamortyzowane.

W oparciu o powyższy stan faktyczny zrodziły się wątpliwości:

W jaki sposób Podatnik, który nabył środki trwałeod przedsiębiorstwa, które sfinansowało ich zakup częściową dotacją z Ekofunduszu, dokonuje odpisów amortyzacyjnych? Czy w takiej wysokości, w jakiej dokonywał ich beneficjent dotacji, czy też w wysokości niższej - proporcjonalnie do ceny nabycia?

Zdaniem Wnioskującej, dla Ekofunduszu istotne jest aby inwestycja nadal przynosiła zakładany efekt ekologiczny, niezależnie od tego, kto będzie jej właścicielem. Kwestie dalszych odpisów amortyzacyjnych, a w konsekwencji podstawy opodatkowania podatkiem dochodowymod osób prawnych, regulują więc przepisy podatkowe i przepisy ustawy o rachunkowości.

Wszystkie środki trwałe, nie wyłączając tych, które w części sfinansowane były dotacją otrzymaną przez poprzedniego właściciela, należy przyjąć do ewidencji po rzeczywistej cenie nabycia, która będzie niższa od wartości księgowej. Tym samym, wartość nabycia będzie podstawądo dokonywania odpisów amortyzacyjnych na warunkach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z odpowiednimi stawkami amotyzacyjnymi, przewidzianymi dla poszczególnych grup środków trwałych.

Wobec przedstawionego stanu faktycznego zastosowanie znajdują następujące przepisy:

    - art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a - 16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonymod podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowiw jakiejkolwiek formie;
    - art. 16a ust. 1 pkt 2 powyższej ustawy, na podstawie którego, amortyzacji podlegają,z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabytelub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęciado używania maszyny, urządzenia i środki transportu, (...) - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związanez prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi;
    - art. 16g ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, stanowiący, iż wartością początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 14, w razie odpłatnego nabycia, jest cena ich nabycia (...);
    - art. 16g ust. 3 wyżej wymienionej ustawy, określający, iż za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególnościo koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacjii uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowychi innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawyo podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku;
    - art. 16g ust. 12 powyższej ustawy, stanowiący, że przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z ust. 1 pkt 3 i 4 oraz ust. 2, 10 i 11 stosuje się odpowiednio art. 14;
    - art. 16h ust. 1 pkt 1 powyższej ustawy, który stanowi, iż odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu,w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (...).

Uwzględniając przedstawiony powyżej stan faktyczny oraz zacytowane przepisy prawa podatkowego, stwierdza się co następuje:

Wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych nie stanowią bezpośrednio kosztów uzyskania przychodów. Stają się nimi pośrednio, poprzez odpisy amortyzacyjne, dokonywane od wartości początkowej danego środka trwałego.

Wartością początkową środka trwałego w razie odpłatnego nabycia jest cena jego nabycia.

Za cenę nabycia uważa się rzeczywistą wartość składnika. Jest to kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego(lub wartości niematerialnej i prawnej) do używania.

Tutejszy organ nadmienia jednakże, iż przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych (oraz wartości niematerialnych i prawnych) należy odpowiednio stosować regulacje zawarte w art. 14 ustawy podatkowej.

Od wartości początkowej podatnicy dokonują - według zasad określonych w art. 16a - 16m ustawy podatkowej - odpisów amortyzacyjnych. Odpisy te, poza przypadkami wskazanymiw art. 16 powoływanej ustawy, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Jednym z przypadków, gdy wyliczone odpisy nie są w całości kosztami podatkowymi,jest sfinansowanie nabycia (wytworzenia) środka trwałego otrzymaną dotacją. W tej sytuacji,nie będą kosztami uzyskania przychodów odpisy z tytułu zużycia środków trwałych, od tej częściich wartości, która odpowiada wydatkom zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jak wynika z pisma Podatnika, dotacja na zakup środków trwałych, udzielona przez Ekofundusz, dotyczyła konkretnego adresata - innej spółki.

Zatem, w przekonaniu organu, w przedstawionym stanie faktycznym i biorącpod uwagę powołane powyżej przepisy podatkowe, uznać należy, iż Wnioskująca winna dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej, którą stanowi cena nabycia środków trwałych, niezależnie od sposobu w jaki ich zakup został sfinansowany przez poprzedniego właściciela.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu