P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/423-14/MM/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.05.2007, sygn. PD/423-14/MM/07, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych opisane w piśmie z dnia 20 lutego 2007 r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 20 lutego 2007 r., które do kancelarii tutejszego urzędu wpłynęło 26 lutego 2007 r., Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:

Spółka dokonuje sprzedaży energii elektrycznej, cieplnej, gazu koksowniczego, rozprowadzania wody, odbioru ścieków, spalania odpadów i usług telekomunikacyjnych. W 2006 roku Spółka przychody za wykonane usługi określała wg art. 12 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Faktury za okres rozliczeniowy grudzień 2006 roku wystawiono 02 i 04 stycznia 2007 r. z terminem płatności styczeń 2007 rok. Przychód z tych faktur jako należny Spółka zaewidencjonowała w przychodach dotyczących 2007 r. Zdaniem Spółki przedstawiony wyżej sposób postępowania jest prawidłowy.

Spółka zwróciła się z pytaniem, czy prawidłowo kwalifikuje przedmiotowe przychody jako przychody roku 2007 z uwzględnieniem art. 12 ust. 3d ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. zwanej dalej ustawą) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. w związku z art. 5 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach swojej działalności Spółka świadczy usługi sprzedaży energii elektrycznej, cieplnej, gazu koksowniczego, rozprowadzania wody, odbioru ścieków, spalania odpadów i usług telekomunikacyjnych. Specyfika tego rodzaju działalności opiera się na współpracy ze znaczną ilością kontrahentów (odbiorców usług, w tym odbiorców indywidualnych), a tego rodzaju usługi rozliczane są w okresach rozliczeniowych (najczęściej miesięcznych). Na koniec każdego okresu rozliczeniowego wystawiana jest faktura VAT (w opisanym przypadku jest to 02 i 04 styczeń 2007 r.) z datą płatności (styczeń 2007 r.) oraz okresem jakiego rozliczenie dotyczy, przy czym data płatności jest ustalana na następny miesiąc po miesiącu rozliczeniowym. Dotychczasowe uregulowania ustawowe w przedmiotowym zakresie zezwalały Jednostkom prowadzącym działalność polegającą na świadczeniu usług o charakterze ciągłym, wskazanym we wniosku, do określania przychodu jako należnego w dacie płatności wynikającej z faktury (vide art. 12 ust. 3 d ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.). Obecnie obowiązujące przepisy wskazują, iż przychód należy wykazać z ostatnim dniem okresu rozliczeniowego określonego na wystawionej fakturze (vide art. 12 ust. 3d ustawy w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2007 r.). Oznacza to, że ustawodawca w szczególny sposób traktuje przychód uzyskiwany z tytułu przedmiotowych usług. Nie wskazuje on bowiem, iż dniem rozpoznania przychodu jest dzień otrzymania pieniędzy (uregulowania należności), co można by uznać za podstawową zasadę biorąc pod uwagę art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy.W przedstawionym stanie faktycznym przychód nie powstał w 2006 roku z uwagi na termin płatności określony na styczeń 2007 roku. Nie mają również zastosowania przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007 r., bowiem zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589) dotyczą one dochodów (przychodów) uzyskanych od tego dnia. W związku z powyższym, w odniesieniu do świadczonych przez Spółkę usług zdaniem tut. organu będzie miał zastosowanie art. 5 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnychW przypadku opisanym we wniosku stosując powyższe uregulowania Spółka winna określić moment powstania przychodu na koniec stycznia 2007 r. W związku z tym, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, Spółka prawidłowo określa moment powstania przychodu z tytułu należności wynikających z faktycznie wykonanych usług za grudzień 2006 r. (okres rozliczeniowy), kwalifikując go do przychodów roku 2007.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej poniższa interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.Stosownie do postanowień art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 i art. 223 § 1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Opolski Urząd Skarbowy