W związku z pismem z dnia 26.10.2004 r., w którym Strona zwraca się z prośbą o udzielenie wyjaśnienia odnośnie uznania przez Izbę Skarbową za odrębny ... - Interpretacja - PD-1/005/2-397/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.11.2004, sygn. PD-1/005/2-397/04, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z pismem z dnia 26.10.2004 r., w którym Strona zwraca się z prośbą o udzielenie wyjaśnienia odnośnie uznania przez Izbę Skarbową za odrębny podmiot podatkowy kościelnej jednostki organizacyjnej, stwierdza się co następuje.

Zgodnie z treścią art. 55 ust. 8 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 29, poz. 154 ze zm.) właściwa izba skarbowa może na wniosek podmiotu posiadającego status kościelnej osoby prawnej uznać jednostkę organizacyjną, o której mowa w art. 12 powołanej ustawy za odrębny podmiot podatkowy, jeżeli jednostka ta jest wyodrębniona organizacyjnie.

Kierując się brzmieniem wym. przepisów, wyodrębniona organizacyjnie jednostka, powołana przez Klasztor Ojców Dominikanów, która będzie działać w oparciu o własny statut oraz będzie zajmować się działalnością, o której mowa w art. 12 w/w ustawy, na wniosek Klasztoru Ojców Dominikanów może zostać uznana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za odrębny podmiot podatkowy.

Jednocześnie, wyjaśnia się, że uznanie wyodrębnionej organizacyjnie jednostki za odrębny podmiot podatkowy jest równoznaczne z nałożeniem na Nią obowiązków wynikających z przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Do wyodrębnionych podmiotów ma zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy. Na mocy tej regulacji wolny od podatku jest dochód jednostki - w części przeznaczonej na cele statutowe, wymienione w powołanym przepisie. Wyodrębniony podmiot może zostać zwolniony od obowiązku składania deklaracji i wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych, jeżeli złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, o którym mowa w art. 25 ust. 5 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego za dany rok podatkowy należy składać w terminie określonym w art. 27 ust. 1 powołanej ustawy.

Izba Skarbowa w Krakowie