Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm... - Interpretacja - DP-423/47/2003

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.10.2003, sygn. DP-423/47/2003, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z całokształtem prowadzonej działalności gospodarczej.

Poniesienie wydatku na rzecz kontrahenta z tytułu dokonanych zniszczeń przez pracownika Podatnika nie zostało wymienione w przepisach art. 16 ust. 1 w/w ustawy. Przedmiotowe zniszczenie zostało dokonane przez pracownika podczas wykonywania jego obowiązków służbowych. Zdarzenie to ma więc związek z osiąganym przez Spółkę przychodem, gdyż miało miejsce podczas realizacji czynności mających na celu generowanie przychodu Spółki. W związku z powyższym przedmiotowy wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Odnośnie zapytania Podatnika, jaki kurs euro należy przyjąć przy wystawieniu dokumentu obciążającego pracownika, stwierdzam, iż kwota na jaką zostanie wystawiony w/w dokument winna być zgodna z kwotą jaką Podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu.

Otrzymany od pracownika zwrot poniesionych kosztów stanowić będzie dla Spółki przychód zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu