Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Sródmieście w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 12.11.2003 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, ... - Interpretacja - PB1/423/36/03/GB

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2003, sygn. PB1/423/36/03/GB, Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Sródmieście w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 12.11.2003 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przekazuje poniższe informacje:

Kwestię ponoszenia kosztów związanych z budową sieci i wykonaniemprzyłączy ciepłowniczych, gazowych, elektrycznych regulują przepisy Prawaenergetycznego (Dz. U. z 1997 r. Nr 54, poz. 348 ze zm.), zgodnie z którymiprzedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem i dystrybucją paliwgazowych, energii elektrycznej i ciepła są obowiązane do zawarcia m. in.umowy o przyłączenie.

Z przepisów ogólnych dotyczących kosztów uzyskania przychodów, zawartychw art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osóbprawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wynika, że do kosztówuzyskania przychodów zaliczane są koszty poniesione w celu uzyskaniaprzychodu.Zasada ta wiąże się ze związkiem pomiędzy poniesieniem wydatku apowstaniem lub zwiększeniem przychodu jak też z momentem czasowym wjakim związek pomiędzy kosztem i przychodem wystąpił.Poniesione wydatki, których nie można powiązać z konkretnym przychodemstają się kosztem uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Z przedstawionego we wniosku Spółki stanu faktycznego wynika, że w związkuz rozbudową budynku produkcyjnego i zainstalowaniem drugiej maszynydrukarskiej w Oddziale Spółki, konieczna jest budowa drugiej liniienergetycznej w celu zwiększenia mocy energetycznej. Koszt budowy tej linii,według informacji zawartej we wniosku, poniesie Oddział Spółki.

Na wezwanie organu podatkowego do uzupełnienia wniosku poprzezwyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego sprawy oraz przedłożeniekserokopii zawartych umów o przyłączenie do sieci gazowej i energetycznej,Spółka przedłożyła jedynie umowę zawartą zZakładem Usług Gazowych o przyłączenie do sieci gazowej orazrachunek końcowy do umowy. Z załączonej umowy wynika, że Spółka zaprzyłączenie do sieci gazowej wnosi na rzecz przedsiębiorstwa gazowniczegoopłatę.

Odpowiadając na zapytanie Podatnika w części dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych nabudowę linii energetycznej, wyjaśnia się, że jak wynika ztreści art. 7 ust. 4 ustawy Prawo energetyczne, obowiązek zapewnienia realizacji ifinansowania budowy i rozbudowy sieci, w tym na potrzeby przyłączeńpodmiotów ubiegających się o przyłączenie, ciąży na przedsiębiorstwachenergetycznych zajmujących się przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej,paliw gazowych lub ciepła.

W związku z powyższym od środków trwałych powstałych w wyniku zrealizowanych inwestycji przedsiębiorstwa energetyczne dokonują odpisów amortyzacyjnych, które będą u nich kosztami uzyskania przychodu. A zatem w przypadku poniesienia przez Spółkę kosztów budowy linii energetycznej wydatki te nie będą stanowić kosztu uzyskania przychodów. Natomiast w świetle powyższych wyjaśnień, opłaty za przyłączenie do sieci gazowej lub energetycznej jako koszty poniesione przez Podatnika w celu osiągnięcia przychodów winny być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w momencie ich poniesienia.

Równocześnie zaznacza się, że nin. informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście