Postanowienie - Interpretacja - PD3.1-415-3/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.02.2005, sygn. PD3.1-415-3/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie: - art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana ..., z dnia 20 stycznia 2005r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawiam

uznać stanowisko Podatnika, iż przychody z wynajmu lokali mieszkalnych i użytkowych mogą być zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej i opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z treści złożonego w dniu 20 stycznia 2005r. wniosku wynika, że od 2000r. na podstawie zaświadczenia w dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nr 79337 z dnia 23.03.2001r. wydanego przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy prowadzi Pan działalność jako wspólnik s. c. "..." polegającą na wynajmowaniu lokali mieszkalnych i użytkowych będących współwłasnością wspólników. Wnioskodawca stwierdza, że przychody z tego tytułu mogą być zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej.

Tut. Organ podatkowy udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są między innymi:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 wyżej cytowanej ustawy nie każdy wynajem może być traktowany jako działalność gospodarcza. Decyduje o tym bowiem nie tylko rozmiar działalności ale przede wszystkim zamiar podmiotu wynajmującego aby czynności wynajmowania wykonywać w sposób częstotliwy.

Podkreślić należy, iż w myśl art. 5a ust. 6 ww. ustawy pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Oznacza to, że cechą działalności gospodarczej jest jej zawodowy, stały charakter, powtarzalność podejmowanych działań, podporządkowanie zasadzie gospodarowania i uczestnictwa w obrocie gospodarczym

Art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera podział zbiorów źródeł przychodu , jednym z warunków prawidłowości podziału jest warunek rozłączności (wzajemne wykluczanie się podzbiorów).

W związku z powyższym w ramach art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy nie może mieścić się taki rodzaj najmu, który jest już objęty pojęciem z art. 10 ust. 1 pkt 3 czyli działalnością gospodarczą.

Reasumując, jeżeli intencją Pana jest wynajem lokali mieszkalnych i użytkowych w ramach prowadzonej w spółce cywilnej "..." działalności gospodarczej uwidocznionej we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej z uwzględnieniem kryteriów opisanych powyżej to uzyskane przychody należy zakwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej i w związku z tym mogą one być opodatkowane na zasadach określonych w art. 30 c ww. ustawy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji. Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 Ordynacji Podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy